Problemy Związku Polaków na Litwie. Fundacja składa zawiadomienie do prokuratury

Sprawa trafiła do prokuratury (fot. Shutterstock/proslgn)

Pieniądze przekazywane przez Polskę dla Związku Polaków na Litwie (ZPL) nie były prawidłowo wykorzystywane – wynika z oświadczenia Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, która nadzoruje związek. Sprawa jest o tyle istotna, ponieważ dotyczy polskich pieniędzy publicznych, a fundacja, która skierowała sprawę do prokuratury, ma dysponować mocnymi dowodami.

Litewskie obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą

Wielka parada obecności Polaków na Litwie. Nasi rodacy biorą udział w Paradzie polskości, by uczcić Dzień Polonii i Polaków Za Granicą, rocznicę...

zobacz więcej

Źle się dzieje na Litwie. Polonia, jednocząca się w ZPL – największym tego typu ośrodku na Litwie – otrzymuje od państwa polskiego spore dotacje i, jak wynika z ostatnich doniesień, może te dotacje wydawać w sposób nieprawidłowy.

Litwa to swego rodzaju bufor, rozdarty między Europą a Rosją. Coraz częściej można zaobserwować działania, które mają na celu jeszcze większe podzielenie środowisk polskich na Litwie. Dlatego ważnym z punktu widzenia interesu publicznego Polski jest takie funkcjonowanie wsparcia zagranicznego, które w efekcie popularyzować będzie polską kulturę i język u naszych rodaków, jeszcze bardziej ich integrując – nie zaś dzieląc.

– Dysponujemy mocnymi dowodami. Działamy tak, żeby ustalić, w jaki sposób miało dochodzić do nieprawidłowości i kto jest za te nieprawidłowości odpowiedzialny. My nikogo nie dzielimy i nikomu nic nie zarzucamy. Chcemy jak najszybciej wyjaśnić tę sprawę – mówi w rozmowie z portalem tvp.info Rafał Dzięciołowski, wiceprezes zarządu Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

– Nie złożylibyśmy zawiadomienia, gdyby nie mocne dowody. Środowisko Polaków na Litwie jest jednym z największych beneficjentów środków płynących w ramach polskiego wsparcia, dlatego ważnym jest z punktu widzenia interesu Polski, interesu Skarbu Państwa, aby polska prokuratura tę sprawę wyjaśniła – mówi Dzięciołowski.

– Wykryliśmy nieprawidłowości i przekazaliśmy dalej tę sprawę do prokuratury. My nie jesteśmy od oceniania, kto co zrobił, i tego też nie robimy. Sprawujemy nadzór nad ZPL i naszym obowiązkiem, wynikającym z prawa, było zgłoszenie sprawy odpowiednim organom – wyjaśnia.

Sprawa skierowana została do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Od maja na Litwie nadawanie rozpocznie pięć polskich kanałów

Mieszkańcy południowo-wschodniej Litwy zyskają dostęp do kilku polskojęzycznych kanałów. Taką informację przekazał po rozmowach w Wilnie z...

zobacz więcej

Prezesem Związku Polaków na Litwie jest Michał Mackiewicz, który został ostatnio ponownie wybrany na to stanowisko. Za jego kandydaturą głosowało 342 spośród 386 obecnych osób.

Mackiewicz, który sprawuję nadzór nad ZPL, stwierdził w rozmowie z ZW.lt, że – „co się tyczy ZPL, to wszystkie faktury, wszystkie umowy, za wszystkie lata, kiedy jestem prezesem, to księgowość jest sprawdzana (…). Wszystko jest do obejrzenia. Nigdy nie było i niemożliwe jest, żeby były fałszywe faktury”.

25 maja, na dzień przed ponownym wyborem Mackiewicza na prezesa ZPL, doszło do spotkania ambasador RP na Litwie, Urszuli Doroszewskiej, z Mackiewiczem. – Wszystko to jest zorganizowana, antypolska działalność. Idzie walka polityczna, tu na Litwie, którzy mają przyjaciół w Polsce i starają się gdzieś tam coś robić – powiedział po spotkaniu z ambasador prezes ZPL.

Litewskie obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą

Wielka parada obecności Polaków na Litwie. Nasi rodacy biorą udział w Paradzie polskości, by uczcić Dzień Polonii i Polaków Za Granicą, rocznicę...

zobacz więcej

„Polska nie da się oszukiwać za granicą”

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski już miesiąc temu informował o możliwych problemach związanych z przekazywaniem dotacji za granicę.

– Bardzo duże pieniądze do was idą. Tylko chciałbym powiedzieć patrząc państwu prosto w oczy: my dajemy duże pieniądze. Będziemy dawali większe i będziemy dokładnie sprawdzać, jak te pieniądze są wydawane. – zaznaczył marszałek.

– Jeśli są nieprawidłowości, to w te miejsca tych pieniędzy będzie szło mniej. Będziemy kontrolować, bo nie możemy doprowadzać do tego, żeby ktoś nas w Polsce oszukiwał. Mówię prosto państwu w twarz. I że nas ktoś będzie oszukiwał za granicą, na to sobie państwo polskie pozwolić nie może. Jeżeli gdziekolwiek pojawiają się nieprawidłowości, to musimy je, po pierwsze, bardzo dokładnie wyjaśnić, a po drugie - musimy wyciągać wnioski. I w państwa sprawie również zostały wyciągnięte konsekwencje, ponieważ pewne nieprawidłowości tam się pojawiły – powiedział wówczas marszałek.

Jak podaje ZW.lt – ze sprawozdania finansowego ZPL wynika, że w 2016 roku Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie przeznaczyła największej polskiej organizacji na Litwie 130 tys. 555 euro. W 2015 roku – ponad 89 tys. euro. Na rachunek organizacji w 2016 r. wpłynęło ogółem 224 tys. 104 euro, w 2015 – 187 tys. 900 euro. Prawie wszystkie środki, z wyłączeniem składek członkowskich i drobnych darowizn, pochodzą z Polski – czytamy w artykule.

Związek Polaków na Litwie jest najliczniejszą organizacją polską na Litwie, liczącą około 10 tys. członków.

źródło:
Zobacz więcej