RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

To była kwestia czasu. Drony dowożą jedzenie

Drony mogą unieść ciężar do 5 kilogramów, wznieść się na wysokość ok. 70 metrów, a ich zasięg wynosi 3,5 kilometra (fot. Shutterstock/ Mike Focus)
Drony mogą unieść ciężar do 5 kilogramów, wznieść się na wysokość ok. 70 metrów, a ich zasięg wynosi 3,5 kilometra (fot. Shutterstock/ Mike Focus)

Władze Szanghaju zatwierdziły pierwsze w Chinach kontynentalnych trasy dostaw jedzenia z restauracji za pomocą dronów – podały lokalne media. Wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych ma skrócić czas i zmniejszyć koszty dostarczania posiłków.

Miliard złotych na innowacje. PGNiG zatrudni drony

Tworzenie precyzyjnych map i planów oraz wykrywanie wycieków gazu – do takich celów PGNiG chce wykorzystywać drony. W inkubatorze start-upów spółki...

zobacz więcej

Drony należące do jednej z wiodących chińskich platform do zamawiania posiłków „Ele.me” mogą latać 17 trasami na terenie parku przemysłowego Jinshan w Szanghaju, który zajmuje powierzchnię ok. 58 km kw. Może na tym skorzystać ok. 100 działających tam sprzedawców jedzenia – podał hongkoński dziennik „South China Morning Post”.

Drony mogą unieść ciężar do 5 kg, wznieść się na wysokość ok. 70 metrów, a ich zasięg wynosi 3,5 km – poinformował szanghajski portal „shine”.

Posiłki pakowane są przez pracownika, przenoszone przez drony, a następnie odbierane i dostarczane klientom przez kolejnego pracownika.

Odbiorcy nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów w związku z wykorzystaniem dronów i mogą się spodziewać dostawy w ciągu 20 minut od złożenia zamówienia przez telefon komórkowy, czyli o 10 minut szybciej niż w przypadku tradycyjnych metod dostawy – poinformowało „Ele.me”.

Według firmy użycie dronów znacznie obniży też koszty operacyjne, gdyż każdy z dostawców będzie musiał pokonywać średnio tylko 15 proc. normalnej trasy. Platforma szacuje, że może to zwiększyć dochody dostawców nawet pięciokrotnie.

Dostawy za pomocą dronów zostaną wprowadzone w innych miejscach Szanghaju, w zależności od oceny operacji w parku przemysłowym Jinshan – przekazała firma. Dodała, że prowadzi również prace nad robotami zdolnymi do wjeżdżania windą i dostarczania posiłków w budynkach mieszkalnych i biurowcach.

W zeszłym roku prasa informowała o pierwszych dostawach jedzenia przy pomocy dronów w Reykjaviku, a rok wcześniej o dronach dostarczających pizzę w Nowej Zelandii. Nad komercyjnym wykorzystywaniem bezzałogowych statków powietrznych pracują również firmy amerykańskie, a rząd USA zgodził się niedawno na eksperymenty z dostarczaniem jedzenia przez drony Ubera w kalifornijskim mieście San Diego – informowała ta firma.

źródło:

Zobacz więcej