RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Policjanci podejrzani o przyjmowanie łapówek. Sąd zdecydował o areszcie

Trzech funkcjonariuszy podejrzanych o przyjmowanie łapówek trafiło do aresztu (fot. tvp.info/Piotr Król)

Czterej policjanci z komendy w Będzinie (woj. śląskie) są podejrzani o przyjmowanie łapówek za przekazywanie informacji o różnych zdarzeniach drogowych właścicielowi firmy holowniczej. Trzech mundurowych zostało aresztowanych.

Śledczy: „Masa” korumpował policjanta, który wcześniej go ochraniał

„Masa” od lat znał policjanta, za którego korumpowanie ma teraz zarzuty. Ten chronił go jako świadka – ujawnia „Rzeczpospolita”. O zatrzymaniu...

zobacz więcej

„W toku śledztwa ustalono, że funkcjonariusze, w związku z wykonywaniem czynności służbowych, wbrew ustalonemu trybowi postępowania, obligującemu do korzystania z usług podmiotu wyłonionego w drodze przetargu, przekazywali informacje o zdarzeniach drogowych z udziałem samochodów ciężarowych wymagających interwencji holownika właścicielowi firmy świadczącej tego rodzaju usługi, umożliwiając mu wykonywanie odpłatnej usługi holowania” – oświadczyła Prokuratura Okręgowa w Gliwicach.

Śledczy wskazali, że podejrzani działali wbrew decyzji szefa śląskiej policji. Specjalna instrukcja dotycząca usuwania i zabezpieczania pojazdów nakazywała im informować bowiem oficera dyżurnego o konieczności odholowania ciężarówki na parking strzeżony.

Tymczasem – jak wynika z ustaleń postępowania – przekazywali informacje nieuprawnionemu do tego właścicielowi firmy holującej, przyjmując za to łapówki.

W ramach postępowania czterem funkcjonariuszom Wydziału Ruchu Drogowego przedstawiono zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych w różnej wysokości oraz niedopełnienia obowiązków służbowych. Trzech funkcjonariuszy zostało aresztowanych, wobec czwartego zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

Zarzuty wręczania łapówek w śledztwie usłyszały dwie inne osoby. Czynności w sprawie realizowane były wraz z funkcjonariuszami Biura Spraw Wewnętrznych Policji.

źródło:

Zobacz więcej