Policja szuka oprawcy fok. Martwe zwierzęta miały na szyjach pętle

Martwe foki leżały na plaży (fot. WWF Polska)

Dwie martwe foki znaleziono na plaży w nadmorskiej dzielnicy Gdyni, Oksywiu. Jak informują działacze WWF, zwierzęta miały na szyjach pętle ze sznurów, do których ktoś przywiązał cegły. Policja szuka sprawców, którym grozi do 3 lat więzienia.

Martwe foki nad Bałtykiem. Są znajdowane wzdłuż całego wybrzeża

Na nadbałtyckich plażach znaleziono kilkanaście martwych fok. Nie wiadomo, jaka jest przyczyna śmierci zwierząt. Zwłoki ssaków znajdowane są niemal...

zobacz więcej

O znalezieniu martwych zwierząt poinformowała w poniedziałek na jednym z komunikatorów internetowych organizacja WWF zajmująca się ochroną środowiska. „Dwie martwe foki z pętlą na szyi obciążone cegłą zostały odnalezione w Oksywiu” – podano we wpisie, dodając, że o sprawie zawiadomiono policję i prokuraturę.

Informację potwierdził PAP rzecznik prasowy gdyńskiej policji Krzysztof Kuśmierczyk. Wyjaśnił, że zwierzęta znaleziono w sobotę na oksywskiej plaży. – Sprawą zajmuje się komisariat w Oksywiu - poinformował Kuśmierczyk. Jak powiedział, postępowanie prowadzone jest pod kątem art. 35 ustawy o ochronie zwierząt, który mówi, że „kto zabija, uśmierca zwierzę (...) podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Foki znaleźli spacerowicze

Michał Krause, jeden z koordynatorów Błękitnego Patrolu WWF Polska, wyjaśnił, że organizację zawiadomili o martwych zwierzętach spacerowicze. „Na miejsce przyjechał nasz wolontariusz, który powiadomił Stację Morską w Helu” - wyjaśnił Krause.

Według danych z 2014 roku w Bałtyku żyje ponad 32 tys. fok szarych. Liczba tych morskich ssaków – m.in. dzięki licznym programom podejmowanym przez przyrodników i naukowców – systematycznie rośnie: na przełomie lat 70. i 80. XX w. w akwenie było ich tylko 3-4 tys., podczas gdy na początku XX w. Bałtyk zamieszkiwało około 100 tys. tych ssaków.

W naszym kraju liczne zabiegi mające na celu powiększanie foczej populacji w Bałtyku prowadzi działająca w Helu, a będąca częścią Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Stacja Morska im. prof. Krzysztofa Skóry. Stacja współpracuje z WWF Polska, która z kolei prowadzi m.in. akcję Błękitny Patrol WWF. W jej ramach zespół wolontariuszy mieszkających wzdłuż wybrzeża monitoruje plaże, aby w razie potrzeby pomóc m.in. znajdowanym tam fokom i morświnom.

Członkowie WWF apelują, aby w razie natrafienia na plaży na żywe lub martwe zwierzę zadzwonić pod numer Błękitnego Patrolu (795 536 009) lub do Stacji Morskiej IOUG w Helu (601 889 940).

źródło:

Zobacz więcej