Tajemnicza potyczka we wschodniej Syrii. Zginęli Rosjanie

Do ataku na baterię syryjskiej artylerii miało dojść nocą z soboty na niedzielę na wschodzie Syrii (fot. Ahmed Muhammed Ali/Anadolu Agency/Getty Images)

Co najmniej czterech rosyjskich żołnierzy zginęło w starciach na wschodzie Syrii – podała w niedzielę rosyjska agencja Interfax. W starciu zginęło też 43 rebeliantów. Z kolei Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka informuje o atakach Państwa Islamskiego i śmierci 9 Rosjan.

Rzeź w dolinie Eufratu. Kto zdradził „kucharza Putina”?

Więcej tu znaków zapytań i wątpliwości, nie potwierdzonych niezbicie faktów. Wiadomo na pewno, że doszło do rzezi rosyjskich najemników. Kto ich...

zobacz więcej

Do ataku na baterię syryjskiej artylerii miało dojść nocą z soboty na niedzielę w prowincji Dajr az-Zaur na wschodzie kraju. Przypuściło go „kilka grup rebeliantów”. Dwóch rosyjskich „doradców wojskowych”, którzy kierowali ogniem baterii, zginęło na miejscu – podały źródła w Moskwie.

Pięciu innych Rosjan zostało zabranych do rosyjskiego szpitala – poinformowano. Dwaj z nich zmarli na skutek ran. W starciu miało też zginąć 43 rebeliantów ISIS.

Jednocześnie mające siedzibę w Londynie Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało w niedzielę, że 26 żołnierzy syryjskiej armii oraz dziewięciu „rosyjskich bojowników” zostało zabitych w środę w ataku dżihadystów z Państwa Islamskiego na pustynnych obszarach Dajr az-Zaur, w okolicy miasta Al-Majadin.

Organizacja podkreśla, że tylko kilku z dziewięciu zabitych Rosjan było żołnierzami. Jednocześnie według Obserwatorium, które dysponuje w Syrii i regionie siatką informatorów, chodzi o ten sam incydent, o którym poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony.

Jak przypomina BBC, syryjska armia zdobyła miejscowość Dajr az-Zaur (Deir al-Zour) w listopadzie, ale bojownicy tzw. Państwa Islamskiego pozostali aktywni w całej prowincji.

Zgodnie z oficjalnymi danymi, Rosja straciła na wojnie w Syrii około 90 żołnierzy. Rosjanie wspierają reżim prezydenta Baszara al-Asada.

źródło:
Zobacz więcej