Poświęcił się młodzieży, wspierał niepełnosprawnych. Nie żyje ks. Antoni Sołtysik

Ks. Sołtysik ze względu na chorobę nie mógł uczestniczyć w beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej (fot. flickr / Joanna Adamik, Archidiecezja Krakowska)

W wieku 85 lat po ciężkiej chorobie zmarł w Krakowie ks. prałat Antoni Sołtysik wieloletni proboszcz parafii św. Mikołaja, duszpasterz młodzieży, postulator procesu beatyfikacyjnego bł. Hanny Chrzanowskiej.

Współpracownica kard. Wojtyły Hanna Chrzanowska ogłoszona błogosławioną

Hanna Chrzanowska, współpracownica kardynała Karola Wojtyły i prekursorka pielęgniarstwa społecznego w Polsce, została beatyfikowana. W sanktuarium...

zobacz więcej

– Ks. Antoni ma ogromną pasję młodzieżową, pasję do duszpasterstwa młodzieżowego, po prostu go ta pasja zjada. I otwiera się w kierunku wszystkich grup młodzieżowych – mówił w czerwcu 1979 r. podczas pierwszej pielgrzymki do Polski św. Jan Paweł II przemawiając do młodzieży zebranej przed kościołem oo. paulinów na Skałce.

Antoni Sołtysik urodził się w 1933 r. w Stryszawie. W wieku 20 lat wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1958 roku, a 11 lat później kard. Karol Wojtyła mianował go diecezjalnym referentem duszpasterstwa młodzieży.

W latach 1969 - 1975 ks. Sołtysik pracował jako wikariusz w parafii św. Mikołaja w Krakowie, później zaś był przez sześć lat proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krakowie-Bieżanowie, gdzie doprowadził do rozpoczęcia budowy kościoła.

W 1981 r. wrócił do parafii św. Mikołaja, już jako proboszcz. W 1990 r. przyczynił się do reaktywacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Polsce i w Archidiecezji Krakowskiej. Był również pierwszym asystentem generalnym Stowarzyszenia po jego reaktywacji i asystentem diecezjalnym.

W 1998 r. kard. Franciszek Macharski ustanowił go postulatorem procesu beatyfikacyjnego Hanny Chrzanowskiej – krakowskiej pielęgniarki, inicjatorki domowej opieki nad chorymi i współpracownicy kard. Karola Wojtyły.

Dziesięć lat później ks. Sołtysik przeszedł na emeryturę.

Uroczystość beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej odbyła się 28 kwietnia 2018 r. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Wówczas ks. Sołtysik przebywał w szpitalu, ale jeszcze na początku kwietnia uczestniczył w złożeniu jej doczesnych szczątków w kaplicy kościoła św. Mikołaja.

„Ks. Antoni Sołtysik był gorącym patriotą, który całe swe życie poświęcił duszpasterstwu młodzieży” - napisał w mediach społecznościowych ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Przypomniał, że za wspieranie osób niepełnosprawnych ks. Sołtysik w 2008 r. otrzymał medal św. Brata Alberta.

źródło:
Zobacz więcej