Zawieszenie protestu nie kończy prac – rząd zapowiada dalsze działania na rzecz niepełnosprawnych

Jeżeli zawieszenie protestu osób niepełnosprawnych stanie się faktem, będzie to dobra decyzja; dziękuję za nią i zapraszam do dalszej pracy nad rozwiązaniami dla środowiska osób niepełnosprawnych – oświadczyła rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska na antenie TVP Info.

Protest osób niepełnosprawnych i ich opiekunów zawieszony

Wiele wskazuje na to, że 27 maja, po 40 dniach, zakończy się protest osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w Sejmie. Protestujący zapowiedzieli...

zobacz więcej

Kopcińska dodała, że rząd będzie dalej angażował się w sprawę pomocy niepełnosprawnym. – Mapa drogowa budowy systemu wsparcia osób niepełnoprawnych i ich rodzin, przedstawiona przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego, jest tak naprawdę jednym z elementów zmiany systemu, której musimy dokonać, żeby Polska była jedna dla wszystkich, żeby zgodnie z zapisami konstytucji osoby niepełnosprawne w pewnych szczególnych sytuacjach miały szczególną opiekę państwa, a na co dzień czuły się równe, żeby nie dochodziło do wykluczenia – dodała.

W niedzielę Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych ogłosiła decyzję o zawieszeniu protestu w Sejmie. „Po 40 dniach zawieszamy protest w Sejmie. To jest nasza suwerenna decyzja” – poinformowała. Dodała, że oświadczenie w tej sprawie zostanie wydane podczas konferencji prasowej w niedzielę o godz. 14.30.

Mapa drogowa

Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek zapewniła, „ewentualny koniec protestu nie kończy naszych działań na rzecz niepełnosprawnych”. – Rząd przedstawił mapę drogową – chcemy dalej rozmawiać o kompleksowej pomocy i kolejnych rozwiązaniach dla osób niepełnosprawnych – podkreśliła.

Protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych trwał od 18 kwietnia. Zgłaszali dwa postulaty – zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku „na życie”, zwanego też „rehabilitacyjnym” dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie.

Protestujący przekonywali, że zrealizowano jeden ich postulat – podniesienie renty socjalnej. Zgodnie z już opublikowaną ustawą wzrośnie ona z 865,03 zł do 1029,80 zł.

Opublikowano również ustawę wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych i wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Zdaniem jej autorów (posłowie PiS) spełnia ona drugi postulat protestujących i przyniesie gospodarstwom z osobą niepełnosprawną miesięcznie około 520 zł oszczędności. Protestujący uważają jednak, że ta ustawa to „wydmuszka” i nie realizuje ich żądań w sprawie dodatku.

źródło:
Zobacz więcej