SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Zmarł astronauta Alan Bean, czwarty człowiek na Księżycu

Astronauta Alan Bean, czwarty człowiek, który postawił stopę na Księżycu - zmarł w wieku 86 lat. Kilka lat po misji księżycowej Bean został drugim w historii dowódcą misji na stacji kosmicznej Skylab, misja trwała dwa miesiące. Potem zaskoczył kolegów oświadczając, że zostanie artystą.

NASA: Wystartowała misja na Marsa. InSight tworzyli także Polacy

NASA wystrzeliła z kalifornijskiej bazy Sił Powietrznych rakietę z lądownikiem InSight i sondą, która posłuży do badań Marsa. Długo oczekiwana...

zobacz więcej

– Był najsilniejszym i najżyczliwszym człowiekiem, jakiego znałam. Był miłością mojego życia. Bardzo zanim tęsknię – powiedziała żona astronauty, Leslie Bean, w oświadczeniu wygłoszonym po śmierci astronauty. – Alan Bean, rodowity Teksańczyk, zmarł w Houston, w obecności tych którzy go kochali – dodała wdowa.

Bean urodził się w miasteczku Wheeler na teksańskiej prowincji 15 marca 1932 r. Skończył aeronautykę, po czym w stopniu oficerskim wstąpił do marynarki, gdzie poznał Pete’a Conrada, dzięki któremu został zwerbowany do programu Apollo.

Właśnie wspólnie z Conradem w 1969 r., jako członek załogi misji Apollo 12 zaledwie 4 miesiące po pierwszym lądowaniu na Księżycu, Bean wylądował na Oceanie Burz na Srebrnym Globie. Astronauci spędzili na powierzchni Księżyca 31 godzin, w tym 7 godzin poza kapsułą, pracując w terenie.

– Jak spojrzałem stamtąd na Ziemię, od razu pomyślałem: „Jezu, jakie to piękne!” A potem mówię sobie, „Nie obijaj się, tylko idź zbierać kamulce!” – wspominał po latach.

Jednak kosmiczne piękno wywarło na nim wrażenie. Po powrocie z Księżyca. dalej pracował w NASA. Był dowódcą po dwumiesięcznej misji na stację orbitalną Skylab, instruktorem kolejnych astronautów i ekspertem przy serialu „Star Trek”, ale w końcu postanowił zmienić branżę.

Któregoś dnia oświadczył, że chce się zwolnić z NASA i zostać malarzem.
– A dasz radę z tego wyżyć? – Spytał go zdziwiony kolega.
– Jak nie, to stanę na kasie w Jack in the Box. (sieć fast foodów – red.)

Jego obrazy, w których przedstawia księżycowe pejzaże w naturalnych barwach, jakie widziało dotąd tylko dwanaście osób, sprzedają się za dziesiątki tysięcy dolarów.

źródło:
Zobacz więcej