Śląsk będzie obszarem rozwoju dronów

Śląska Metropolia ma być wymarzonym miejscem testowania technologii dronów (fot. Wikimedia Commons/Radosław Drożdżewski)

Działająca od początku tego roku Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) chce być obszarem rozwoju i testowania technologii dronów. Jej władze przygotowują się do zawarcia umożliwiającego to porozumienia m.in. z Urzędem Lotnictwa Cywilnego i Polską Agencją Żeglugi Powietrznej.

Pierwsi operatorzy dronów uderzeniowych w polskiej armii

W siłach zbrojnych jest od czwartku dziewięciu certyfikowanych operatorów dronów uderzeniowych Warmate; pięciu z nich to żołnierze Wojsk Obrony...

zobacz więcej

Jak ocenia przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak, obszar ten – z jego zróżnicowaniem przestrzennym i odległościami – jest wymarzonym miejscem, aby rozwijać tę technologię, która z czasem może stać się prężną gałęzią gospodarki.

Przed dwoma tygodniami zarząd GZM przyjął opublikowaną ostatnio uchwałę ws. wyrażenia zgody na podpisanie przez jego przewodniczącego „porozumienia w sprawie Demonstratora technologii wykorzystujących bezzałogowe statki powietrzne na obszarze Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego”.

– Zależy nam, jako Metropolii, aby próbować ten biznes i to myślenie rozwijać, ściągać tutaj, budować wokół tego kapitał ludzki, możliwość tworzenia tych innowacji i wymyślania usług: być niejako Doliną Krzemową dla dronów w polskiej gospodarce. To może być coś, co Metropolię i miasta Metropolii będzie mogło w przyszłości napędzać – uznał Karolczak.

Podkreślił, że samorządy GZM są zainteresowane, aby za pomocą technologii poprawiać jakość życia. W tym kontekście hasłowo wymienił możliwości wykonywania dronami transportów krwi w zakorkowanych miastach czy prowadzenia monitoringu przestrzeni, imprez masowych. Ocenił, że wdrażanie tych technologii może być szczególnie łatwe w Polsce, której mieszkańcy są otwarci na technologiczne nowości.

Miliard złotych na innowacje. PGNiG zatrudni drony

Tworzenie precyzyjnych map i planów oraz wykrywanie wycieków gazu – do takich celów PGNiG chce wykorzystywać drony. W inkubatorze start-upów spółki...

zobacz więcej

Karolczak przypomniał, że jeszcze w ubiegłym roku województwo śląskie podpisało umowę partnerską z amerykańskim stanem Nevada, gdzie m.in. na pustyni funkcjonuje obszar testowania dronów. W umowie zaznaczono zainteresowanie partnerów wymianą doświadczeń w zakresie rozwoju i testowania technologii BSP.

– My, w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, jesteśmy wymarzonym miejscem do tego: wielość miast, różnego rodzaju zabudowa mieszkalna, przemysłowa. Testowanie tej technologii na naszym obszarze może spowodować, że ona będzie na tyle później dostępna, że będzie ją można wdrażać w każdym miejscu Polski, Europy i świata – wskazał przewodniczący GZM.

Drogą do tego ma być uruchomienie „demonstratora” technologii dronowych – w następstwie współpracy stron, które zawrą przygotowywane obecnie porozumienie: Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC), Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP), Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (GTL), które zarządza portem lotniczym Katowice.

„Komponentami demonstratora” mają być m.in. wyodrębnione obszary, na których testowane lub wdrażane i eksploatowane będą rozwiązania wykorzystujące drony, system zarządzania przestrzenią powietrzną na potrzeby misji takich BSP, projekty obejmujące testowe lub użytkowe, w tym komercyjne zastosowania dronów, a także centra kompetencji, obejmujące m. in. obszary testowe BSP, ośrodki badawcze lub naukowe i zainteresowane przedsiębiorstwa.

źródło:

Zobacz więcej