RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Fake news po niemiecku. Z kulturysty „zrobiono” 16-letniego uchodźcę

Zdjęcie wykonano na planie serialu „Dogs of Berlin” (fot. FB)

„16-letni uchodźca dzielnie mierzy się z nazistowskim oficerem policji deportacyjnej. Koloryt 2018” – taki podpis zamieszczono na niemieckim antyimigranckim profilu pod zdjęciem przedstawiającym umięśnionego mężczyznę stojącego oko w oko z policjantem. Fotografia pokazywana jako obraz konkretnej sytuacji w Berlinie okazała się być fake newsem.

PiS nie planuje zakończenia spotkań terenowych. Fake news w TVN

W „Faktach” TVN można było usłyszeć, że czołowi politycy Prawa i Sprawiedliwości rozważają zakończenie spotkań terenowych z wyborcami. Miałoby to...

zobacz więcej

Wymowne zdjęcie użyte jako internetowy mem przygotował profil „German Meme Defence Force”. Zdjęcie zamieściła również na Twitterze młodzieżówka skrajnie prawicowej partii AfD, ale „obniżyła” wiek rzekomego uchodźcy do 14 lat.

Informacja okazała się być jednak fake newsem. Oryginalne zdjęcie przedstawia bowiem aktora i kulturystę Vito Pirbazarego, który brał udział w nagrywaniu odcinka nowego niemieckiego serialu „Dogs of Berlin” produkowanego przez Netflix i pochodzi z konta aktora na Instagramie.

Po ujawnieniu fałszerstwa konto „German Meme Defence Force” zostało zablokowane, zaś AfD skomentowała, że opublikowanie przez jej młodzieżówkę zdjęcia było „żarcikiem”.

źródło:
Zobacz więcej