RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Exit poll: Irlandczycy za liberalizacją przepisów aborcyjnych

Na muralu zmarła Indianka, Savita Halappanavar, która stała się twarzą kampanii „Tak” w legalizacji aborcji w Irlandii (fot. PAP/EPA/AIDAN CRAWLEY)
Na muralu zmarła Indianka, Savita Halappanavar, która stała się twarzą kampanii „Tak” w legalizacji aborcji w Irlandii (fot. PAP/EPA/AIDAN CRAWLEY)

Irlandczycy zagłosowali w piątek przytłaczającą większością za uchyleniem ósmej poprawki do konstytucji zrównującej prawo do życia kobiety i nienarodzonego dziecka. Opowiedzieli się tym samym za liberalizacją obecnych przepisów aborcyjnych – wynika z sondaży dla dziennika „Irish Times” i telewizji publicznej RTE.

Irlandia: W referendum aborcyjnym ścierają się dwie wizje kraju

W piątkowym referendum w sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych ścierają się dwie wizje Irlandii: tradycyjnie konserwatywnego, katolickiego...

zobacz więcej

Ogłoszenie oficjalnych wyników referendum spodziewane jest w sobotę wieczorem.

Według badania Ipsos Mori dla „Irish Times” zmianę prawa poparło 68 proc. uczestników referendum, a przeciw było zaledwie 32 proc. głosujących. Zwolennicy zmian stanowili według tych danych większość w niemal każdej grupie wiekowej (poza osobami powyżej 65 roku życia) oraz we wszystkich trzech prowincjach kraju (Connacht, Leinster, Munster).

W drugim sondażu przeprowadzonym na zlecenie irlandzkiej telewizji publicznej RTE poparcie dla uchylenia ósmej poprawki było jeszcze wyższe i wyniosło aż 69,4 proc. wobec zaledwie 30,6 proc. przeciwników nowych przepisów.

W obu przypadkach znaczyłoby to, że za zmianami opowiedziało się więcej osób niż w 2015 roku, kiedy to stosunkiem 62 proc. do 38 proc. uczestników referendum przegłosowano legalizację małżeństw homoseksualnych w Irlandii i niż w oryginalnym referendum z 1983 roku, które wprowadziło ósmą oprawkę do konstytucji (67 proc. do 33 proc.)

„Będę spał dzisiaj w nadziei, że obudzę się w kraju, który jest bardziej empatyczny, pełen troski i szacunku. Było zaszczytem wziąć z wami udział w tej podróży i pracować #razemdlatak. Do zobaczenia jutro!” – napisał na Twitterze irlandzki minister zdrowia Simon Harris, który był jednym z liderów kampanii optującej za zmianami.


Przerwanie ciąży możliwe do 12 tygodnia?

Zgodnie z rządową propozycją nowa ustawa, która trafi pod obrady parlamentu jeszcze przed wakacjami, będzie zawierać możliwość przerwania ciąży do 12 tygodni od poczęcia bez podania powodu, po konsultacji z lekarzem; prawo do aborcji do 24 tygodnia w przypadku poważnego zagrożenia życia lub zdrowia kobiety, a także poważnego uszkodzenia płodu, które może doprowadzić do jego śmierci przed lub wkrótce po narodzinach, a także nieograniczone czasowo prawo do przerwania ciąży w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia kobiety lub śmiertelnego uszkodzenia płodu.

Ósma poprawka do konstytucji

Obecnie Irlandia – obok Polski i Malty – ma jedne z najostrzejszych przepisów aborcyjnych w Europie, oparte o wprowadzony w 1983 roku zapis konstytucyjny i ustawę z 2013 r. dopuszczającą przerwanie ciąży jedynie w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia kobiety. Wówczas do przerwania ciąży wymagana jest zgoda dwóch lekarzy.

Będąca przedmiotem głosowania ósma poprawka do konstytucji została wprowadzona w referendum we wrześniu 1983 r. przy poparciu aż 67 proc. Irlandczyków, którzy wzięli udział w głosowaniu. Jednocześnie, dopiero w 1995 roku minimalną większością głosów – 50,3 proc. do 49,7 proc. – w Irlandii zalegalizowano możliwość uzyskania rozwodu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej