RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Polacy założyli w Wielkiej Brytanii ponad 60 tysięcy firm

Wielka Brytania to trzeci partner handlowy naszego kraju (fot. REUTERS/Neil Hall)
Wielka Brytania to trzeci partner handlowy naszego kraju (fot. REUTERS/Neil Hall)

Polacy założyli na Wyspach Brytyjskich już ponad 60 tys. firm, a Wielka Brytania to nasz trzeci partner handlowy – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz w piątek podczas Forum Gospodarczego Wielka Brytania-Polska w Warszawie.

Wielka Brytania: Rekordowy spadek liczby pracowników z Europy Wschodniej

Liczba pracowników z krajów UE spadła w Wielkiej Brytanii w pierwszym kwartale 2018 roku po raz pierwszy od 2010 roku – takie dane opublikował...

zobacz więcej

Szefowa MPiT podkreśliła, że stosunki polsko-brytyjskie zmieniły się od 2005 roku. – Eksport brytyjski do Polski wzrósł dwukrotnie, natomiast, ku zaskoczeniu strony brytyjskiej, eksport z Polski do Wielkiej Brytanii zwiększył się trzykrotnie – wskazała Emilewicz.

Jak mówiła, Wielka Brytania to trzeci partner handlowy naszego kraju. – Polacy w Wielkiej Brytanii to jest już ponad 60 tys. założonych firm. A zatem to dobre podstawy, żeby powiedzieć, że Wielka Brytania staje się naszym coraz ważniejszym partnerem – wskazała.

Wspólne cele

Minister powiedziała, że oba kraje mają wspólne cele. – Strategia przemysłowa Wielkiej Brytanii i nasza strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju są bardzo podobne w wielu obszarach. Chcemy te obszary pogłębiać w zakresie digitalizacji, w zakresie przemysłu 4.0 – wyliczała. Zaznaczyła, że mamy wspólne podłoże kulturowe i „łączy nas tyle rzeczy w historii XX wieku, że byłoby źle, gdybyśmy tego nie wykorzystali także w rozwoju gospodarczym”.

Emilewicz odniosła się też do kwestii Brexitu. – To jest przełomowy rok, jeśli chodzi o ułożenie relacji pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską – zaznaczyła szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii.

Przypomniała, że partnerem do dyskusji w zakresie negocjacji z Wielką Brytanią jest KE, którą Polska w tych rozmowach wspiera. – Jesteśmy zainteresowani, aby te relacje zostały jak najbliższe. Aby relacje celne, handlowe, swobodny przepływ osób, towarów i usług pozostał na możliwie najwyższym poziomie – mówiła.

Jednocześnie minister Emilewicz uspokajała, że polskie firmy, które działają dzisiaj w Wielkiej Brytanii, „nie są w żadnej mierze z zagrożone” Brexitem. – Korzystają z przywilejów bycia na rynku, są płatnikami podatków, zatrudniają osoby w Wielkiej Brytanii – powiedziała.

„Nie czuję się bohaterem”. Polak uratował brytyjską rodzinę

Pochodzący z Lublina Bartosz Bogusz uratował w Wielkiej Brytanii z płonącego domu pięcioosobową rodzinę. Bohaterstwo Polaka dostrzegł m.in....

zobacz więcej

„Polska idealnym partnerem”

Brytyjski wiceminister ds. handlu międzynarodowego Greg Hands wskazał, że wartość brytyjskiego eksportu towarów i usług do Polski „osiągnęła w 2016 r. 5,9 mld funtów, zaś wartość polskiego eksportu towarów i usług do Wielkiej Brytanii wzrosła do 11,5 mld funtów”. Dodał, że po Niemczech Polska jest największym przemysłowym eksporterem do Wielkiej Brytanii.

– Chcemy wzmacniać nasze przyjaźnie i nasze relacje, a Polska jest idealnym partnerem dla nas, dla naszej przyszłości handlowej i inwestycyjnej – podkreślił Hands.

Forum zorganizowane przez ambasadę brytyjską oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii jest platformą dla polskich i brytyjskich firm do nawiązywania kontaktów z potencjalnymi partnerami, klientami i inwestorami, a także okazją do wysłuchania ekspertów i analityków dyskutujących na temat najnowszych trendów i wyzwań w dwustronnych relacjach gospodarczych.

Według GUS w 2017 r. polski eksport do Wielkiej Brytanii wyniósł 55 mld 425 mln zł (wzrost o ok. 2 mld rok do roku), a import - 20 mld 657 mln zł (wzrost o ok. 300 mln rok do roku). Łączna wartość obrotów sięgnęła ok. 76 mld zł. Jak wynika z przedstawionych podczas forum danych, do sklepów w Wielkiej Brytanii trafia ponad 9 proc. polskiego eksportu z sektora rolno-spożywczego. Wielka Brytania jest drugim pod względem wielkości odbiorcą polskich produktów rolno-spożywczych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej