RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Dzieci rtm. Pileckiego odsłoniły nieznany portret bohatera

Najnowsze

Popularne

Dzieci Witolda Pileckiego - Zofia i Andrzej - razem z wiceministrem sprawiedliwości Patrykiem Jakim odsłoniły nieznany dotąd portret rotmistrza. Został on umieszczony na murze dawnego więzienia przy ul. Rakowieckiej na warszawskim Mokotowie.

Mordercy w togach. Za śmierć rtm. Pileckiego nie odpowiedział nikt

Oświęcim to była igraszka – powiedział podczas ostatniego widzenia z żoną Marią rtm. Witold Pilecki. Były więzień niemieckiego obozu wiedział już,...

zobacz więcej

To w tym budynku 70 lat temu wykonano wyrok na rotmistrzu Pileckim.

Jego nieznaną dotąd fotografię przekazał syn chrzestny Marii Szelągowskiej, legendarnej łączniczki rotmistrza, która była z nim sądzona i skazana na karę śmierci, ale przeżyła więzienie.

Syn Witolda Pileckiego, Andrzej, podkreślił, że „cały czas uczy się ojca” i do dziś nie wiedział, kto dostarczył zdjęcie. Zaznaczył, że na tej fotografii został on po raz pierwszy uwieczniony jako rotmistrz, dlatego powinna ona zastąpić znane już na świecie jego wcześniejsze zdjęcia.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki powiedział, że dziś jest „fantastyczny dzień”. – Komuniści byli przekonani, że tego człowieka zakopią gdzieś na Łączce i już nikt nigdy się o nim nie dowie – powiedział wiceminister.

– A proszę, zobaczcie - on już na zawsze będzie patrzył na wszystkich z głównej ulicy Warszawy. Zajął miejsce tam, gdzie zawsze powinien być, to znaczy w panteonie polskich bohaterów – mówił Patryk Jaki. Podkreślił, że dzięki temu upamiętnieniu rotmistrz będzie „nieśmiertelny”.

Od rana, w 70. rocznicę śmierci rotmistrza Pileckiego, trwają uroczystości. Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przy ścianie straceń dawnego aresztu przy Rakowieckiej.

Po brutalnym śledztwie Urzędu Bezpieczeństwa Witold Pilecki, dobrowolny więzień Auschwitz, bohater antyniemieckiej i antykomunistycznej konspiracji, został stracony w areszcie na Mokotowie. Do dziś nie wiadomo, gdzie spoczywają szczątki jednego z najsłynniejszych żołnierzy Armii Krajowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej