RAPORT

Tusk kontra Tusk

Ententa przeciw Trumpowi – komentarze po spotkaniu Macrona z Putinem

Putin podejmował Macrona w pałacu cara Piotra Wielkiego w Strielnej (fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV)
Putin podejmował Macrona w pałacu cara Piotra Wielkiego w Strielnej (fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV)

Spotkanie Emmanuela Macrona z Władimirem Putinem to przejaw zbliżenia między Paryżem a Moskwą – wynika z komentarzy polskiej prasy. „Rzeczpospolita” pisze o „duchu Ententy w Petersburgu”. „Macron z Putinem przeciwko Trumpowi” – stwierdza „Gazeta Polska Codziennie”.

Macron i Putin pierwszy raz oko w oko. Spotkanie... 300 lat po wizycie cara w Paryżu

Do rozmów prezydentów Francji i Rosji ma dojść w poniedziałek w Wersalu pod Paryżem. To pierwsze spotkanie Emmanuela Macrona i Władimira Putina.

zobacz więcej

Oba dzienniki zwracają uwagę na kwestię porozumienia nuklearnego z Iranem. Francja i Rosja różnią się między sobą, jeśli chodzi o stosunek do tego kraju, ale są zgodne co do jednego: porozumienie należy uratować.

„Macron dąży do tego, aby Teheran nadal nie miał broni nuklearnej. Jednak z drugiej strony chce, aby możliwe było dalsze prowadzenie interesów z tym krajem” – ocenia publicysta „GPC”.

Zdaniem „Rzeczpospolitej” francuski prezydent „ma nadzieję, że Putin użyje swoich wpływów w Teheranie, że Putin użyje swoich wpływów w Teheranie, aby przekonać Irańczyków do wyjścia przynajmniej w jakimś stopniu naprzeciw oczekiwaniom Waszyngtonu”. Chodzi o wstrzymanie prac nad bronią jądrową i środkami jej przenoszenia.

Podobne nadzieje ma żywić Macron w odniesieniu do Syrii, gdzie, zdaniem „Rzeczpospolitej” Paryżowi zależy nie tyle na odejściu Asada, co na uspokojeniu sytuacji, zanim konflikt „rozleje się na cały region i wywoła kolejną falę emigracji, jak ta w 2015 r.

Zdaniem „GPC” stosunki francusko-rosyjskie jak dotąd wcale nie były najlepsze, raczej wręcz najgorsze od wielu lat; to właśnie obecna wizyta ma stanowić „próbę zainicjowania nowego otwarcia”.

Również „Rzeczpospolita” nie widzi w Macronie bliskiego przyjaciela Putina. Raczej partnera, który stara się zachować równowagę w stosunkach z Moskwą i Waszyngtonem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej