Koniec z papierowymi receptami. Lekarze wypiszą je przez internet

Minister zdrowia Łukasz Szumowski (fot. PAP/Przemysław Piątkowski)

Wprowadzając e-recepty poprawiamy bezpieczeństwo pacjentów – powiedział w Siedlcach minister Łukasz Szumowski. Szef resortu zdrowia ma tam wystawić pierwszą e-receptę.

Minister zdrowia: Udało się z VAT-em, uda się z kolejkami

– Nie może być takich kolejek, że się czeka kilkaset dni do lekarza specjalisty – uważa minister zdrowia Łukasz Szumowski. Indagowany, że każdy...

zobacz więcej

Według ministra z doświadczenia Polski i innych krajów wynika, że na receptach wypisywanych ręcznie był duży odsetek błędów, źle odczytane dawki lub nazwy leków. Dodał, że można tego uniknąć, jeżeli recepta będzie wypisywana w wersji elektronicznej.

Podkreślił, że dzięki e-recepcie pacjent i lekarz będą mogli prześledzić historię przyjmowanych leków, co jest ważne w procesie leczenia. W ocenie ministra wprowadzenie e-recepty pozwoli lekarzowi zaoszczędzić czas i poświęcić go na rozmowę z pacjentem, „a to chyba najważniejsze w procesie badania chorego”.

W Siedlcach i Skierniewicach od połowy lutego odbywał się pilotaż e-recepty. Od piątku każdy mieszkaniec tych dwóch miast, który przyjdzie do lekarza i poprosi o e-receptę, będzie mógł ją otrzymać i zrealizować w aptece.

Elektroniczna recepta wystawiona przez lekarza będzie zapisana w systemie e-Recepta. Pacjent otrzyma na swojego maila plik z kodem kreskowym lub SMS z kodem składającym się z czterech cyfr. Jeżeli nie będzie chciał skorzystać z tych dwóch możliwości, będzie mógł poprosić lekarza o wydruk informacyjny, na którym będzie się znajdował m.in. kod kreskowy.

Aby zrealizować e-receptę, uda się do apteki. Tam przedstawi farmaceucie kod kreskowy (na telefonie lub na wydruku) lub kod, który otrzymał SMS-em.

Od 1 stycznia 2020 r. elektroniczne recepty mają być już wystawiane w każdym gabinecie medycznym.

źródło:

Zobacz więcej