RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Dwóch Albańczyków z Kosowa skazanych za handel organami

Urolog i anestezjolog pobierali nerki na handel (fot. Shutterstock/mekcar)

Sąd w Prisztinie skazał dwóch kosowskich Albańczyków za pobieranie na handel ludzkich organów.

Kosowo ma nowego premiera. Był oskarżany o tortury i morderstwa

Kosowski parlament zatwierdził w sobotę lidera Sojuszu na rzecz Przyszłości Kosowa, byłego dowódcę oddziałów partyzanckich z Wyzwoleńczej Armii...

zobacz więcej

Urolog Lutfi Dervishi dostał wyrok siedmiu i pół roku więzienia, karę grzywny w wysokości 8 tys. euro oraz zakaz wykonywania zawodu przez dwa lata po odbyciu kary. Anestezjolog Sokol Hajdini został skazany na rok więzienia.

Według międzynarodowych prokuratorów z sądu w Prisztinie, Dervishi wraz z synem prowadził klinikę Medicus, w której przeprowadzili w 2008 roku co najmniej 23 operacje przeszczepienia nerki. Ich klienci, w tym wielu z Izraela, za nową nerkę płacili 80-100 tys. euro.

Dawcom organów z Rosji, Białorusi, Kazachstanu, Rumunii, Izraela i Turcji oferowano około 10 tys. euro. Prokuratorzy udowodnili w procesie, że wszyscy dawcy byli ludźmi żyjącymi w biedzie i po operacji następowało u nich pogorszenie stanu zdrowia.

Wcześniej w tym roku aresztowano na Cyprze Izraelczyka poszukiwanego od 2010 roku przez Interpol i Rosję pod zarzutem handlu ludzkimi organami i celowego powodowania ciężkich obrażeń. O jego ekstradycję wnioskuje Kosowo i Rosja.

źródło:

Zobacz więcej