Biblijne rośliny z unijnym wsparciem. Na Mazurach powstał niezwykły ogród

Ogród biblijny w Lidzbarku Warmińskim (fot. fb/Parafia św. Andrzeja Boboli w Lidzbarku Warmińskim)

W Lidzbarku Warmińskim powstał pierwszy w regionie ogród biblijny, w którym posadzono gatunki roślin wymienionych w Starym i Nowym Testamencie. Miejscowa parafia uzyskała na tę inwestycję dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Poznańska fundacja buduje przychodnię na Madagaskarze

Profesjonalną placówkę medyczną buduje we wsi Befasy na zachodzie Madagaskaru poznańska fundacja Redemptoris Missio. Jej przedstawiciele podają, że...

zobacz więcej

Lidzbarski ogród biblijny zajmuje około 900 m kw. i otacza z trzech stron budynek kościoła pw. św. Andrzeja Boboli. Umieszczono tam niewielkie konstrukcje architektoniczne nawiązujące do scen biblijnych i posadzono około tysiąca roślin kilkudziesięciu gatunków, których nazwy można odnaleźć w Piśmie Świętym.

Zdaniem proboszcza ks. Piotra Duksy jest to nie tylko pierwszy taki obiekt w woj. warmińsko-mazurskim, ale też jedyny ogród biblijny na północ od Warszawy. Zgodnie z założeniem ma być to przestrzeń sprzyjająca modlitwie lub medytacji i umożliwiająca zwiedzającym wypoczynek. Wstęp do ogrodu jest bezpłatny.

– Chcieliśmy zagospodarować przestrzeń wokół kościoła i stworzyć miejsce, które będzie miało nie tylko wymiar religijny, ale również edukacyjny i relaksacyjny. Nasz kościół znajduje się między blokami na osiedlu i dotychczas nie było gdzie posiedzieć na ławeczkach czy spokojnie sobie pospacerować – powiedział proboszcz.

Pomoc w zrozumieniu Biblii

Ogród jest podzielony na dwie części związane tematycznie ze Starym i Nowym Testamentem. Został zaaranżowany tak, aby ułatwić zrozumienie treści Biblii, a jednocześnie pogłębić wiedzę zwiedzających z historii, geografii i przyrody. Rosnącym w ogrodzie roślinom towarzyszą tabliczki informacyjne z nazwą gatunku w języku polskim i łacińskim oraz odpowiednim cytatem biblijnym.

Papież: praca jest istotnym elementem godności człowieka

Na twiterze Ojciec Święty przypomniał, że obchodzimy dziś wspomnienie św. Józefa rzemieślnika. Podkreślił, że święto to zwraca uwagę na znaczenie...

zobacz więcej

Obiekty małej architektury ilustrują 12 scen biblijnych. Np. niewielkie kamienne wzniesienie, na którym umieszczono dwie tablice z Dekalogiem, symbolizuje górę Synaj, a fontanna tworząca dwie „ściany wody” nawiązuje do przejścia Izraelitów przez Morze Czerwone.

Jedną z atrakcji ogrodu jest „chińczyk biblijny”, czyli gra na polu o wymiarach 5 na 9 m. Celem graczy jest przeprowadzenie pionków przez wszystkie księgi Pisma Świętego z pozycji początkowej oznaczonej jako „domek” do końcowej, czyli „nieba”.

Parafialna inwestycja w Lidzbarku Warmińskim została sfinansowana z funduszy UE w ramach inicjatywy Leader, służącej wsparciu rozwoju lokalnego w budowie ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej lub kulturalnej.

Pierwszy ogród biblijny powstał w 1957 r. przy kościele prezbiteriańskim w Kalifornii. Pomysł znalazł naśladowców na całym świecie. W Polsce takie ogrody zaczęły powstawać od 2006 r., m.in. w Proszowicach, Myczkowcach, Chorzowie, Muszynie i Puławach.

źródło:

Zobacz więcej