Franciszek: Lepiej, żeby homoseksualiści nie byli przyjmowani do seminariów

Dziennikarze przypominają skandale w różnych częściach świata spowodowane przez księży – czynnych homoseksualistów (fot. Chris J Ratcliffe/Getty Images)

Podczas swojej trzygodzinnej rozmowy z biskupami włoskimi Franciszek poruszył m. in. kwestię obecności osób o skłonnościach homoseksualnych w seminariach i domach formacji – donosi portal Vatican Insider. Papież wskazał, że jeśli istnieją wątpliwości co do kandydata, to lepiej, by go nie przyjmować do seminarium.

Skandal pedofilski w Kościele. Rezygnacja wszystkich chilijskich biskupów

Wszyscy chilijscy biskupi złożyli rezygnację na ręce papieża Franciszka i oddali się do jego dyspozycji w związku ze skandalem pedofilii w...

zobacz więcej

W tym kontekście dziennikarze przypominają skandale w różnych częściach świata spowodowane przez księży – czynnych homoseksualistów. Zaznaczają, że jeśli dopiero teraz Ojciec Święty porusza tę kwestię, to zapewne jest to związane z bardzo realnymi problemami Kościoła.

Jednocześnie podkreślają, że słowa Franciszka odzwierciedlają wskazania zawarte w opublikowanym w 2016 r. przez Kongregację ds. Duchowieństwa „Ratio Fundamentalis”.

Znajduje się w niej m. in. zdanie: „Gdy idzie o osoby o tendencjach homoseksualnych, które usiłują wstąpić do seminariów lub które podczas formacji odkrywają taką sytuację, w zgodzie z własnym nauczaniem Kościół, głęboko szanując osoby, których dotyczy ten problem, nie może przyjmować do seminarium ani do święceń osób, które praktykują homoseksualizm (…)”.

W „Ratio Fundamentalis” przeczytać można również: „akty homoseksualne są określane jako grzechy ciężkie, wewnętrznie niemoralne i sprzeczne z prawem naturalnym”.

Jednocześnie zaznaczono wówczas: „jeśli kandydat uprawia homoseksualizm albo wykazuje głęboko zakorzenione tendencje homoseksualne, jego kierownik duchowy, a także spowiednik ma w sumieniu obowiązek odwieść go od ubiegania się o święcenia”.

źródło:
Zobacz więcej