RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W USA o Nord Stream 2: to zagrożenie bezpieczeństwa w Europie

Gazociąg Nord Stream 2 stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy. Taką opinię wyrazili uczestnicy waszyngtońskiej konferencji zorganizowanej przez polską ambasadę i ośrodek analityczny The Atlantic Council.

Nord Stream 2, Rosja, Iran. Szef MSZ rozmawiał z sekretarzem stanu USA

Trwałe rozwiązanie problemu Iranu pojawi się, gdy uda się wypracować nowe porozumienie nuklearne – ocenił po rozmowach z sekretarzem stanu Mikiem...

zobacz więcej

W konferencji wzięli udział m. in. republikański senator Ron Johnson, wiceprzewodniczący parlamentu europejskiego profesor Zdzisław Krasnodębski i sekretarz stanu Piotr Naimski.

Ron Johnson, który przewodniczy senackiej podkomisji do spraw Europy, wymienił długa listę destabilizujących kroków, jakie w ostatnich latach podjęła Moskwa. Senator wskazał na działania Rosji w Syrii, zajęcie Krymu, konflikt na Ukrainie i ingerencję w kampanie wyborcze w wielu krajach.

– Niestety Rosja stała się dla zachodnich demokracji nieprzyjaznym rywalem. Wolałbym, aby nie weszła do kategorii wrogów – mówił Johnson.

Nord Stream „przede wszystkim projektem antyeuropejskim”

– Gazociąg Nord Stream 2 jest projektem wymierzonym w solidarność energetyczną Unii Europejskiej – powiedział prezydencki minister Krzysztof...

zobacz więcej

Sekretarz stanu Piotr Naimski podkreślił, że Stany Zjednoczone i Polska podzielają krytyczna ocenę gazociągu Nord Stream 2 ponieważ uważają, iż kraje Europy wschodniej powinny zostać wydobyte z zależności od rosyjskiego gazu.

– W szczególności należy przeciwdziałać ugruntowaniu tej zależności na kolejne dziesięciolecia. Dlatego Stany Zjednoczone, podobnie jak my, sprzeciwiają się budowie tego niemiecko-rosyjskiego gazociągu – podkreślił Piotr Naimski.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nie chciał spekulować, czy Stany Zjednoczone użyją sankcji, by zablokować budowę Nord Stream 2. Wyraził jednak przekonanie, że już sama perspektywa ich wprowadzenia jest istotna.

źródło:
Zobacz więcej