RAPORT

Kampania 2020

Jogi wyniuchał kontrabandę z Azji wartą 12 mln zł

Przechwycenie papierosów z Azji (fot. CBŚP)

Ponad 18 mln nielegalnych papierosów z Azji przechwycili funkcjonariusze gdańskiego CBŚP i KAS w kontenerach, które przypłynęły do Polski z dwóch chińskich portów. Wart ok. 12 mln zł towar w rejestrach figurował jako papier do drukarek i pościel. Choć kontrabanda dotarła do Gdańska na dwóch statkach, śledczy są przekonani, że za przemytem stoi jedna grupa, która rozdzielając ładunek, liczyła na zwiększenie szans udanej dostawy.

Zamiast orientalnych mebli, miliony papierosów

Ponad 10,5 mln papierosów znaleźli policjanci CBŚP i pogranicznicy w kontenerze, który przypłynął do gdańskiego portu z Singapuru. Według...

zobacz więcej

Przed kilkoma dniami w gdańskim terminalu kontenerowym wyładowano towar z dwóch statków, które przybyły do Polski z dwóch różnych chińskich portów. Jako, że tzw. szlak azjatycki jest często wykorzystywany do przemytu narkotyków syntetycznych i nielegalnych papierosów, funkcjonariusze gdańskiego CBŚP i Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego postanowili sprawdzić ładunek wspomnianych statków.

W kontenerze wyładowanym 15 maja oficjalnie miał być papier do drukarek. Funkcjonariusze przeskanowali kontener i odkryli, że poza zadeklarowanym towarem mogą w nim być ukryte papierosy.

Obecność wyrobów tytoniowych potwierdził specjalnie szkolony pies - Jogi. Okazało się, że kontener zawiera 615 kartonów z niemal 8,2 mln papierosów. Dwa dni później zamiast ładunku pościeli natrafiono na 10 mln papierosów.

Śledczy wyliczyli, że przechwycony towar wart był ponad 12 mln zł, a gdyby został wprowadzony na czarny rynek, Skarb Państwa straciłby nawet 20 mln.


źródło:
Zobacz więcej