RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje Wietnamka, która wyskoczyła z okna podczas akcji ABW

Śledczy sprawdzą czy działania funkcjonariuszy ABW były prawidłowe i zgodne z procedurami (fot. arch. PAP/Jacek Turczyk)

Nie żyje Wietnamka, która rano podczas akcji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wyskoczyła z okna na trzecim piętrze. Kobieta została zatrzymana w mieszkaniu na warszawskiej Ochocie. Zdaniem prokuratury była członkinią zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej VAT i partnerką przywódcy gangu.

Członkowie polsko-wietnamskiego gangu odpowiedzą za wyłudzenie 11 mln zł VAT

Polsko-wietnamska grupa przestępcza, obracając fikcyjnymi fakturami, uzyskała ze Skarbu Państwa nienależne zwroty podatku VAT w wysokości 11 mln...

zobacz więcej

Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Akcja zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej prowadzona była od rana przez funkcjonariuszy Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Białymstoku. Weszli m. in. do mieszkania na warszawskiej Ochocie, które znajdowało się na trzecim piętrze, gdzie mieli zatrzymać Wietnamkę. W trakcie akcji kobieta wyskoczyła z okna. Mimo szybkiej pomocy, po przewiezieniu do szpitala – zmarła.

Na miejsce natychmiast pojechali prokuratorzy z prokuratury okręgowej.

„Osobiście zabezpieczają wszystkie ślady i dowody w celu dokładnego i wszechstronnego wyjaśnienia okoliczności zdarzenia. Prokuratorzy przeprowadzają również oględziny zwłok zmarłej kobiety. W późniejszym terminie w Zakładzie Medycyny Sądowej prokurator z udziałem biegłego lekarza przeprowadzą sekcję zwłok zmarłej” – podano w komunikacie opublikowanym przez Prokuraturę Krajową.

Śledczy sprawdzą też, czy działania podjęte przez funkcjonariuszy ABW były prawidłowe i zgodne z przyjętymi procedurami.

Zatrzymania miały związek ze śledztwem dotyczącym międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT. Gang naraził Skarb Państwa na stratę 164 mln zł. Działał gównie w Warszawy i Wólce Kosowskiej.

Wśród zatrzymanych są Wietnamczycy i jedna Polka. Szef gangu także został zatrzymany funkcjonariuszy.

źródło:
Zobacz więcej