Komitet Polityczny PiS ustalił ponad 40 kandydatur na prezydentów miast

Wybory samorządowe odbędą się jesienią (fot. Shutterstock/BABAROGA)

Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości zaakceptował ponad 40 kandydatur na prezydentów miast w nadchodzących wyborach samorządowych. Wśród nich jest m.in. wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz z PiS, który będzie ubiegał się o funkcję prezydenta Radomia.

Jaki zapowada powrót warszawskiego Nocnego Marketu

Patryk Jaki zapowiedział, że Nocny Market znów będzie działał na terenie nieczynnego dworca Warszawa Główna. Jak dodał, z prośbą o interwencję w...

zobacz więcej

Posiedzeniu Komitetu Politycznego przewodniczył wiceprezes partii, szef MSWiA Joachim Brudziński. Udział wzięli w nim m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wiceprezesi partii, obok Brudzińskiego: Beata Szydło, Antoni Macierewicz, Mariusz Kamiński i Adam Lipiński, a także szef gabinetu premiera Marek Suski, minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel oraz minister środowiska Henryk Kowalczyk.

– Podjęliśmy stosowne uchwały i zabieramy się do dalszych prac i do tego, aby dalsi kandydaci - przecież miast na prawach prezydenckich jest 106 - byli jak najszybciej przez PiS i obóz Zjednoczonej Prawicy wyłonieni – powiedziała Beata Mazurek po zakończeniu posiedzenia.

Zgodnie z listą kandydatur zamieszczoną na stronie internetowej partii kandydatem na prezydenta Radomia będzie wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. W Ciechanowie wystartuje Marek Rutkowski, w Płocku - Wioletta Kulpa, w Ostrołęce - urzędujący od 2006 r. prezydent miasta Janusz Józef Kotowski, w Siedlcach - Karol Tchórzewski, w Legionowie - Andrzej Kalinowski, w Otwocku - Jarosław Margielski, a w Pruszkowie - Konrad Sipiera.

Na prezydenta Świdnicy będzie kandydował Wojciech Murdzek, na prezydenta Wałbrzycha natomiast poseł koła Wolni i Solidarni Ireneusz Zyska. Andrzej Guzowski wystartuje, jako kandydat na prezydenta Grudziądza oraz Jarosław Chmielewski jako kandydat na prezydenta Włocławka.

Bożena Krygier będzie z kolei kandydatką na prezydenta Puław, Dariusz Stefaniuk - Białej Podlaskiej. W wyborach w Chełmie kandydować będzie Jakub Banaszek.

W Zamościu natomiast wystawiona zostanie kandydatura Andrzeja Wnuka, a w Nowej Soli Andrzeja Wieczorka. Kandydatem na prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego będzie obecny prezydent Marcin Witko, Pabianic - Włodzimierz Stanek, Zduńskiej Woli - radny Damian Kunert, Oświęcimia - Zbigniew Starzec.

Rabiej: Trzaskowski to nie jest Hanna Gronkiewicz-Waltz; ma dorobek polityczny

Rafał Trzaskowski to nie jest Hanna Gronkiewicz-Waltz, to jest osobowość, która ma swój dorobek polityczny - powiedział w Polskim Radiu 24 kandydat...

zobacz więcej

Kandydatem na prezydenta Kędzierzyna-Koźle będzie Andrzej Chrzanowski, Krosna - Adam Skiba, Przemyśla - obecny wiceprezydent tego miasta Janusz Hamryszczak, Mielca - Fryderyk Kapinos, który - decyzją premiera - pełni obowiązki prezydenta tego miasta, po tym, gdy w lutym zmarł dotychczasowy prezydent - Daniel Kozdęba.

W Stalowej Woli wystawiony zostanie obecny prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny, w Tarnobrzegu - Kamil Kalinka, w Suwałkach - Grzegorz Mackiewicz, w Sopocie - Piotr Meler, w Starogardzie Gdańskim - poseł Jan Kilian (PiS), w Wejherowie - przedsiębiorca Tomir Ponka.

Natomiast w Bielsko-Białej kandydatem na prezydenta będzie Przemysław Drabek, w Częstochowie - senator PiS Artur Warzocha, w Bytomiu - Mariusz Janas, w Gliwicach - poseł PiS Jarosław Gonciarz, w Zabrzu - Borys Borówka, w Jastrzębiu-Zdroju - Łukasz Kasza, w Rybniku - Łukasz Dwornik, a w Będzinie - senator PiS Arkadiusz Grabowski, w Dąbrowie Górniczej - Tatiana Duraj-Fert. W Jaworznie z poparciem PiS wystartuje rządzący w mieście od 2002 r. Paweł Silbert.

Kandydatem w Sosnowcu będzie radna Renata Zmarzlińska-Kulik, a w Zawierciu - Beata Chawuła. Kandydatem na prezydenta Elbląga będzie były prezydent tego miasta, a obecnie poseł PiS Jerzy Wilk, w Gnieźnie - Paweł Kamiński, w Koninie - radny Zenon Chojnacki. Z kolei kandydatem na prezydenta Piły będzie poseł PiS Marcin Porzucek, a Kołobrzegu - Maciej Bejnarowicz.

Rzeczniczka PiS poinformowała, że na środowym posiedzeniu Komitetu omawiano również sprawy techniczne związane z funkcjonowaniem partii.

źródło:

Zobacz więcej