Kuchciński: Cały czas czekamy na obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński (P) przekazał głos marszałkowi Sejmu Dzieci i Młodzieży Mikołajowi Wolaninowi (C), który otworzył XXIII sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży w 2017 (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zapewnił, że Sejm czeka na obrady młodych posłów. – To święto demokracji powinno odbyć się w Sali plenarnej, która najlepiej oddaje ducha parlamentaryzmu – przekazał. Data planowanego na 1 czerwca posiedzenia została zmieniona.

„Wnieśli gwizdki”. Próba upolitycznienia obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży

Jak co roku w Dzień Dziecka zebrał się Sejm Dzieci i Młodzieży. To już 23. sesja obrad. Tym razem mogła zostać zakłócona przez niektórych jej...

zobacz więcej

W minionym tygodniu Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało, że tegoroczny XXIV Sejm Dzieci i Młodzieży - który miał się odbyć jak co roku 1 czerwca - odbędzie się we wrześniu m.in. z uwagi na trwająca w Sejmie akcję protestacyjną osób niepełnosprawnych, ich rodziców i opiekunów.

W tej sytuacji zawiązała się nieformalna grupa organizująca alternatywne posiedzenie młodzieżowego Sejmu pod zmienioną nazwą - Parlament Dzieci i Młodzieży.

Na wniosek koordynatora grupy - jednego z byłych marszałków SDiM, a obecnie sekretarza Nowoczesnej w woj. zachodniopomorskim - Błażeja Papiernika, rektor Uniwersytetu Warszawskiego Marcin Pałys wydał zgodę na zorganizowanie alternatywnego posiedzenia 1 czerwca na terenie uniwersytetu.

W środę marszałek Sejmu we wpisie na Twitterze zapewnił posłów Sejmu Dzieci i Młodzieży, że Sejm cały czas czeka na ich obrady. – Data obrad została przeniesiona, ale przygotowania do wydarzenia trwają – napisał Kuchciński.

Jego zdaniem święto demokracji, jakim jest posiedzenie SDiM, powinno odbywać się w sali plenarnej Sejmu, która - jak zaznaczył Kuchciński - najlepiej oddaje ducha parlamentaryzmu. – Nie dajcie się podzielić, wplątać w bieżącą politykę – zwrócił się marszałek do młodych posłów.

Niepełnosprawni apelują o zawieszenie strajku w Sejmie

Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Podkarpacie” zaapelowało do niepełnosprawnych o zawieszenie protestu w Sejmie. List w tej sprawie skierowany...

zobacz więcej

„Sejm Dzieci i Młodzieży powinien być apolityczny”

Marszałek Sejmu udostępnił też oświadczenie młodzieżówek PiS oraz Porozumienia: Forum Młodych PiS oraz Młodej Prawicy, w którym młodzi działacze krytykują alternatywne posiedzenie SDiM oraz wyrażają poparcie dla decyzji marszałka Sejmu o przesunięciu obrad na jesień.

– Jesteśmy zaniepokojeni decyzją niektórych marszałków i posłów tegorocznej oraz poprzedniej sesji SDiM, o bezzasadnym zainicjowaniu alternatywnego, politycznego Parlamentu Dzieci i Młodzieży – napisali.

Zdaniem Forum Młodych PiS i Młodej Prawicy temat alternatywnego posiedzenia - Demokracja i wrażliwość społeczna – „jasno wskazuje na antyrządowe intencje”. „Miejmy na względzie, iż SDiM był i powinien być wydarzeniem apolitycznym, a jego miejscem jest Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Alternatywny Sejm Dzieci i Młodzieży stał się opozycyjnym narzędziem do pozyskiwania kapitału politycznego, wykorzystując przy tym młodzież i dzieci – oceniono.

W swoim oświadczeniu działacze młodzieżówek zaapelowali o „zaprzestanie niszczenia idei SDiM oraz uszanowania decyzji Kancelarii Sejmu RP”. – Jesteśmy przekonani, że XXIV Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży odbędzie się tej jesieni – oświadczyli.

Posiedzenia Sejmu Dzieci i Młodzieży - wzorowane na procedurach obowiązujących w prawdziwym parlamencie - są organizowane w budynku Sejmu od 1994 r.

źródło:

Zobacz więcej