Klerycy otrzymują powołania do wojska. Biskupi interweniują u prezydenta

Liczba duchownych na Białorusi wciąż nie jest wystarczająca, a powołanie kleryków do wojska uniemożliwi funkcjonowanie seminariów (fot. REUTERS/Vasily Fedosenko)

Biskupi katoliccy na Białorusi skierowali do prezydenta tego kraju Alaksandra Łukaszenki apel o zwolnienie z obowiązkowej służby wojskowej kleryków i duchownych w wieku poborowym, czyli do 27 lat – poinformował portal Catholic.by.

Białoruś wyrzuca polskiego księdza

Polski ksiądz Krzysztof Poświata, proboszcz z podmińskiego miasteczka Hatawa, musi opuścić Białoruś do 30 kwietnia. Władze nie przedłużyły mu...

zobacz więcej

„Konferencja Episkopatu Białorusi zwróciła się do prezydenta Alaksandra Łukaszenki z prośbą o odroczenia zasadniczej służby wojskowej seminarzystom i duchownym w wieku poborowym” – napisano w opublikowanym w środę komunikacie episkopatu.

We wtorek białoruskie niezależne media poinformowały, że seminarzyści i młodzi duchowni, zarówno katoliccy, jak i prawosławni, otrzymują wezwania do wojska. Wcześniej, jak mówili przedstawiciele duchowieństwa diecezji grodzieńskiej, do takich sytuacji nie dochodziło.

Biskupi katoliccy wskazują, że liczba duchownych na Białorusi wciąż nie jest wystarczająca, a powołanie kleryków uniemożliwi funkcjonowanie seminariów.

Hierarchowie przypominają, że dotychczas, zgodnie z obowiązującymi przepisami, przekazywali na ręce pełnomocnika białoruskiego rządu ds. religii i narodowości listy seminarzystów i młodych księży w wieku poborowym. Następnie były one przekazywane do ministerstwa obrony, które przyznawało tym osobom odroczenia.

źródło:

Zobacz więcej