RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Afera pedofilska w Chile. Księża z zakazem pełnienia posługi

Chilijski Kościół zmaga się z aferą pedofilską wśród księży (fot. Senlay)
Chilijski Kościół zmaga się z aferą pedofilską wśród księży (fot. Senlay)

Czternastu księży katolickich w Chile otrzymało zakaz wypełniania obowiązków duszpasterskich. Byli zamieszani w skandal pedofilski, który wstrząsnął tamtejszym Kościołem.

Skandal pedofilski w Kościele. Rezygnacja wszystkich chilijskich biskupów

Wszyscy chilijscy biskupi złożyli rezygnację na ręce papieża Franciszka i oddali się do jego dyspozycji w związku ze skandalem pedofilii w...

zobacz więcej

O zawieszeniu 14 księży zamieszanych w kolejny w tym kraju skandal związany z molestowaniem seksualnym poinformowało biskupstwo miasta Rancagua w środkowej części Chile. Wskazano, że są oni zawieszeni do czasu wyjaśnienia doniesień medialnych przez prokuraturę.

Sprawa ujrzała światło dzienne, gdy kilka dni temu na antenie lokalnej telewizji o wszystkim opowiedziała jedna z parafianek. Według niej zawieszeni księża stanowili część grupy, która nazywała siebie „rodziną” i dopuszczała się molestowania ludzi młodych i nieletnich.

Kolejny skandal

To kolejna afera, która wstrząsa Kościołem w Chile. W ubiegły piątek wszyscy 34 tamtejsi biskupi z tego kraju złożyli na ręce papieża rezygnację. Hierarchowie wyrazili skruchę i przeprosili za krzywdy, wyrządzone przez chilijskich duchownych ofiarom i całemu Kościołowi. Zobowiązali się również do naprawy wyrządzonych szkód.

Zapowiedziano, że Franciszek rozpatrzy każdą ze złożonych rezygnacji z osobna. Rozmiary nadużyć seksualnych w chilijskim Kościele i przypadki ich ukrywania przedstawił Ojcu Świętemu po inspekcji jego specjalny wysłannik, arcybiskup Charles Scicluna, metropolita maltański i członek Kongregacji Nauki Wiary.

źródło:
Zobacz więcej