RAPORT

Wojna na Ukrainie

Toalety i śmietniki do kontroli. Policja poszuka gazet ze zdjęciami prezydenta

Turkmeńskie gazety publikują ogromną ilośc zdjęć prezydenta Gurbanguły Berdymuchamedowa (fot. TV Biełsat)
Turkmeńskie gazety publikują ogromną ilośc zdjęć prezydenta Gurbanguły Berdymuchamedowa (fot. TV Biełsat)

Policja w turkmeńskim mieście Gumdag otrzymała odpowiedzialne zadanie. Funkcjonariusze mają pilnować, żeby obywatele nie wykorzystywali w celach higienicznych drukowanych w gazetach portretów prezydenta Gurbanguły Berdymuchamedowa.

Prezydent śpiewa, tańczy, operuje. Alternatywna rzeczywistość Turkmenistanu

Kiedy przywódcy pustynnego Turkmenistanu ogłaszają wybory, wszystkim wiadomo, że robią to jedynie po to, by je wygrać i dopełnić formalnego rytuału...

zobacz więcej

Niezależne media zwracają uwagę, że mieszkańcy ogarniętego kryzysem ekonomicznym Turkmenistanu przestali wydawać pieniądze na papier toaletowy, a przynajmniej jeden członek każdej rodziny ma dostęp do którejś z państwowych gazet, których prenumerata jest obowiązkowa w firmach i urzędach. Właśnie dzienniki, w których roi się od zdjęć prezydenta, zaczęły być wykorzystywane w celach higienicznych.

Funkcjonariusze mają kontrolować toalety i śmietniki, żeby sprawdzać, czy obywatele nie bezczeszczą portretów głowy państwa. Jeżeli policjant znajdzie gazetę w nieodpowiednim miejscu, ma odnaleźć na okładce dane prenumeratora gazety i ukarać winnego. W przypadku pierwszego przewinienia grozi jedynie upomnienie.

Skala problemu jest spora. W marcu dyrektor jednej ze szkół pod miastem Dorogły stracił pracę po tym, jak w jego toalecie znaleziono gazetę ze zdjęciem prezydenta. Media sugerują, że rozwiązaniem może być wycinanie portretów Berdymuchamedowa. Takie polecenie otrzymali już turkmeńscy nauczyciele – mają je wklejać do specjalnych klaserów, które będą okresowo sprawdzane.

Gurbanguły Berdymuchamedow został prezydentem w 2006 roku po śmierci Saparmurata Nijazowa. Jest znany z ekstrawagancji i megalomanii. Szybko otoczył się kultem jednostki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej