Toalety i śmietniki do kontroli. Policja poszuka gazet ze zdjęciami prezydenta

Turkmeńskie gazety publikują ogromną ilośc zdjęć prezydenta Gurbanguły Berdymuchamedowa (fot. TV Biełsat)

Policja w turkmeńskim mieście Gumdag otrzymała odpowiedzialne zadanie. Funkcjonariusze mają pilnować, żeby obywatele nie wykorzystywali w celach higienicznych drukowanych w gazetach portretów prezydenta Gurbanguły Berdymuchamedowa.

Prezydent śpiewa, tańczy, operuje. Alternatywna rzeczywistość Turkmenistanu

Kiedy przywódcy pustynnego Turkmenistanu ogłaszają wybory, wszystkim wiadomo, że robią to jedynie po to, by je wygrać i dopełnić formalnego rytuału...

zobacz więcej

Niezależne media zwracają uwagę, że mieszkańcy ogarniętego kryzysem ekonomicznym Turkmenistanu przestali wydawać pieniądze na papier toaletowy, a przynajmniej jeden członek każdej rodziny ma dostęp do którejś z państwowych gazet, których prenumerata jest obowiązkowa w firmach i urzędach. Właśnie dzienniki, w których roi się od zdjęć prezydenta, zaczęły być wykorzystywane w celach higienicznych.

Funkcjonariusze mają kontrolować toalety i śmietniki, żeby sprawdzać, czy obywatele nie bezczeszczą portretów głowy państwa. Jeżeli policjant znajdzie gazetę w nieodpowiednim miejscu, ma odnaleźć na okładce dane prenumeratora gazety i ukarać winnego. W przypadku pierwszego przewinienia grozi jedynie upomnienie.

Skala problemu jest spora. W marcu dyrektor jednej ze szkół pod miastem Dorogły stracił pracę po tym, jak w jego toalecie znaleziono gazetę ze zdjęciem prezydenta. Media sugerują, że rozwiązaniem może być wycinanie portretów Berdymuchamedowa. Takie polecenie otrzymali już turkmeńscy nauczyciele – mają je wklejać do specjalnych klaserów, które będą okresowo sprawdzane.

Gurbanguły Berdymuchamedow został prezydentem w 2006 roku po śmierci Saparmurata Nijazowa. Jest znany z ekstrawagancji i megalomanii. Szybko otoczył się kultem jednostki.

źródło:
Zobacz więcej