Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Olga Tokarczuk z nagrodą Bookera

Ogromne wyróżnienie dla Olgi Tokarczuk. Polska pisarka zdobyła prestiżową nagrodę literacką Booker International za powieść „Bieguni”. Książka ukazała się w zeszłym roku po angielsku jako „Flights”. Przetłumaczona została przez Jennifer Croft.

Rozpoczęły się 9. Warszawskie Targi Książki. „Największe tego rodzaju wydarzenie w Polsce”

Blisko 800 wystawców z 32 krajów i ok. 1000 autorów z całego świata gościć będzie na 9. Warszawskich Targach Książki, które rozpoczęły się w...

zobacz więcej

– Chciałabym wspomnieć, że jestem pierwszą w historią laureatką z Polski. Jestem z tego bardzo dumna – powiedziała Tokarczuk na gali w Londynie.

Podczas wystąpienia podkreślała uniwersalny wymiar literatury. – Nie wierzę w literatury narodowe. Uważam, że literatura to żywy byt, który po prostu pojawia się w jakimś języku, a potem przechodzi do kolejnego. Można więc powiedzieć, że literatura to kolejny cud – dodała.

Tym samym autorka dołączyła do takich pisarzy jak Alice Munro czy Philip Roth. W tym roku na liście nominowanych byli też: Wegier Laszlo Krasznahorkai i Han Kang z południowej Korei. Oboje zdobywali wyróżnienie w przeszłości. Listę nominacji uzupełniły dzieła Francuzki Virgine Despentes, Hiszpana Anotnio Moliny i Irakijczyka Ahmeda Saadawiego.

Uchwycenie specyfiki naszych czasów

Przewodnicząca jury, Lisa Appignanesi przyznała przed ogłoszeniem wyników, że „Bieguni” idealnie uchwytują specyfikę naszych czasów. – Wszyscy jesteśmy w jakimś sensie migrantami, którzy gdzieś zmierzają, a coś innego pozostawiają. Ta książka przepełniona jest jednocześnie poczuciem straty, jak i pragnieniem ucieczki – podkreśliła. Dodała, że książka Tokarczuk „genialnie pokazuje teraźniejszość z jej nadziejami i bolączkami”.

Arkadiusz Kleniewski, dziennikarz portalu tvp.info, zwycięzcą Czwartego Dyktanda Krakowskiego

W kategorii tradacyjnej i młodzieży poniżej 15 roku życia o tytuł mistrza ortografii walczyli tegoroczni uczestnicy Czwartego Dyktanda...

zobacz więcej

Szefowa jury powiedziała, że sędziowie ujęci zostali przez epizodyczną, ulotną formę przybierającą postać niemal mini-esejów, spinanych przez motyw wierzeń tytułowych Biegunów – prawosławnych staroobrzędowców, ludzi wierzących, że by uniknąć zła zagnieżdżonego w świecie pozostawać trzeba w nieustannym ruchu.

MAN Booker International Prize to wyróżnienie przyznawane od 2005 roku. Obecnie przyznaje się je książkom przetłumaczonym na język angielski. Przed 2016 rokiem również utworom napisanym po angielsku, ale przez autorów spoza Zjednoczonego Królestwa. Autor i tłumacz nagrodzonej książki otrzymują 50 tys. funtów do podziału.

10 lat temu powieść „Bieguni” temu została uhonorowana polską Nagrodą Literacką Nike.

źródło:
Zobacz więcej