Będzie polska lokomotywa autonomiczna? Podpisano list intencyjny

Spalinowa Gama, jedna z istniejących już nowych konstrukcji PESA Bydgoszcz S.A. (fot. Shutterstock/Martyn Jandula)

Bydgoska PESA i PKP Cargo podpisały list intencyjny w sprawie opracowania konstrukcji oraz budowy i próbnej eksploatacja lokomotyw dwunapędowych i lokomotywy autonomicznej. PKP Cargo zleciło także Pesie remonty generalne 38 lokomotyw, co oznacza dla bydgoskiej spółki blisko 180 mln zł przychodu.

Miliony na ratowanie Pesy. Umowa kredytowa podpisana

Bydgoska Pesa podpisała umowę kredytową z konsorcjum banków, których liderem jest PKO BP. Firma otrzyma 200 mln zł na spłatę zobowiązań i...

zobacz więcej

Spółki PKP Cargo i Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz podpisały list intencyjny, w którym wyrażają chęć współpracy w obszarze prac badawczo – rozwojowych wokół budowy taboru kolejowego nowej generacji.

Przede wszystkim chodzi o opracowanie i budowę lokomotyw dwunapędowych (spalinowo-elektrycznych) oraz autonomicznych. Podwójny napęd spalinowo-elektryczny pozwala na prowadzenie składu liniami zelektryfikowanymi i niezelektryfikowanymi bez konieczności zmiany lokomotywy.

Zdaniem przedstawicieli PKP Cargo taki tabor podniósłby konkurencyjność spółki na rynku przewozów towarowych. Prowadzenie pociągu lokomotywą spalinową „pod drutem” jest oczywiście technicznie wykonalne, ale z różnych względów nie stosuje się tego powszechnie.

Kolejne wyzwanie to lokomotywa autonomiczna. Takie pociągi już funkcjonują, jednak zwykle na sieciach, na których występuje mało potencjalnych sytuacji kolizyjnych (wydzielone linie lub sieci metra, koleje zakładowe itp.). Technika ta jednak dynamicznie się rozwija. W ostatnich miesiącach przejazd autonomicznego pociągu na zwykłej, ogólnodostępnej linii przetestowali Szwajcarzy.

Nowoczesne silniki do wysłużonych „gagarinów”

List intencyjny nie jest prawnie wiążącą umową, stanowi natomiast wyraz zainteresowania podjęciem współpracy. Konkretną, również w wymiarze finansowym, wartość ma inny dokument. Obie spółki podpisały także umowę na naprawę na piątym poziomie utrzymania (P5) lokomotyw spalinowych serii ST44.

Naprawę P5 można porównać do remontu generalnego: obejmuje ona odnowienie pojazdu wraz z demontażem i wymianą podzespołów. Wykonuje się ją co kilkanaście-kilkadziesiąt lat lub co kilka milionów kilometrów przebiegu. Lokomotywy ST44, zwane czasem „gagarinami”, to ciężkie lokomotywy spalinowe produkcji sowieckiej przeznaczone przede wszystkim do pociągów towarowych. Te jeżdżące po polskich torach mają zwykle od 30 do 50 lat.

W 2019 i 2020 r. PESA ma przeprowadzić naprawy P5 38 takich lokomotyw, włącznie z wymianą silników na nowoczesne, bardziej oszczędne. PKP Cargo zapłaci za to prawie 180 mln zł.

źródło:
Zobacz więcej