Franciszek: Nie wolno mówić o ubóstwie i jednocześnie żyć jak faraon

Papież mówił do biskupów włoskich o kryzysie powołań i ubóstwie (fot. PAP/EPA)

– Kto wierzy, nie może mówić o ubóstwie i jednocześnie żyć jak faraon – mówił papież podczas Konferencji Episkopatu Włoch. Franciszek odniósł się także do kryzysu powołań; jego zdaniem to zatruty owoc kultury tymczasowości, relatywizmu i dyktatury pieniądza.

Pomnik Jana Pawła II w Ploermel zostanie przeniesiony na teren prywatny

W Ploermel, miasteczku na zachodzie Francji, rozpoczęto we wtorek prace nad przeniesieniem pomnika papieża Jana Pawła II z publicznego parkingu na...

zobacz więcej

– Ile seminariów, kościołów, klasztorów czy opactw zostanie zamkniętych w przyszłych latach z powodu braku powołań? – pytał Ojciec Święty. – Bóg to wie. Jak bardzo smuci spojrzenie na tę ziemię, przez długie wieki tak płodną i hojną w dawaniu misjonarzy, sióstr zakonnych, kapłanów pełnych apostolskiego zapału, która wraz z całym starym kontynentem wchodzi w powołaniową bezpłodność bez szukania skutecznych rozwiązań. Ufam, że ich szuka, ale nie potrafi znaleźć – mówił Franciszek.

Papież zaproponował włoskim biskupom, aby diecezje, w których liczba kapłanów jest większa, wspierały te, gdzie ich brak. Mogłaby to być pierwsza, konkretna próba zaradzenia kryzysowi.

Ubóstwo matką i murem życia apostolskiego

Mówiąc o ubóstwie Franciszek odwołał się do św. Ignacego Loyoli, który nazywa je matką i murem życia apostolskiego. Matką, ponieważ rodzi dobro, a murem, bo chroni przed złem. Bez ubóstwa, zauważył papież, nie ma apostolskiego zapału i życia w służbie drugim.

– Kto wierzy, nie może mówić o ubóstwie i jednocześnie żyć jak faraon – stwierdził Franciszek. – Czasami widzi się takie rzeczy; to jest antyświadectwo, gdy mówi się o ubóstwie i prowadzi się luksusowe życie. Jest rzeczą skandaliczną, gdy wydaje się pieniądze bez przejrzystości lub używa się dóbr kościelnych jakby były osobistymi. (...) Mamy obowiązek korzystać z nich w przykładny sposób – powiedział.

źródło:
Zobacz więcej