MSWiA wystąpiło o zawieszenie zarządu Fundacji Wolni Obywatele RP

Nadzór nad fundacją sprawuje w myśl ustawy resort spraw wewnętrznych (fot. arch. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji skierowało do sądu wniosek w sprawie Fundacji Wolni Obywatele RP. Resort domaga się zawieszenia obecnego zarządu Fundacji oraz wyznaczenia zarządcy przymusowego. Powodem ma być naruszenie postanowień statutu Fundacji oraz nawoływanie do aktów naruszania prawa.

Obywatele RP o 10 kwietnia: Wygraliśmy. Publicysta: Mentalność hieny cmentarnej

Obywatele RP ogłaszają swoje „zwycięstwo”. Komentują tak 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej, która będzie również zakończeniem miesięcznic...

zobacz więcej

Ministerstwo zapewniło w komunikacie opublikowanym we wtorek, że wniosek o zawieszenie Zarządu Fundacji Wolni Obywatele RP i wyznaczenie zarządcy szef MSWiA złożył w Sądzie Rejonowym dla Warszawy - Mokotowa już 20 listopada 2017 r.

Wcześniej we wtorek Wolni Obywatele RP zamieścili na jednym z portali społecznościowych komunikat pt.: „Usunąć Obywateli RP”. Napisali w nim, że MSWiA złożyło wniosek o zmianę zarządu Fundacji Obywatele RP na zarząd komisaryczny. „Tym samym MSWiA przejmuje całą Fundację - czyli nasze biuro, pieniądze które wpłacili darczyńcy, nagłośnienie, a nawet prawo do loga Obywatele RP” – głosi komunikat.

„Rzuciłeś w Karczewskiego, jeszcze w Dudę”. Skandaliczna „zabawa” przed Sejmem

Na Twitterze umieszczono film, na którym widać, jak grupa ludzi wspierająca protest opiekunów osób niepełnosprawnych rzuca jajkami w zdjęcia...

zobacz więcej

Sąd rozstrzygnie sprawę

„W związku z naruszaniem postanowień Statutu Fundacji Wolni Obywatele RP oraz prawa powszechnie obowiązującego m.in. poprzez nawoływanie do aktów naruszania prawa, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji 20 listopada 2017 r. złożył w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa wniosek o zawieszenie Zarządu Fundacji i wyznaczenie zarządcy” – wskazał resort w opublikowanym we wtorek komunikacie. Ministerstwo podkreśliło, że to „sąd ostatecznie rozstrzygnie, czy doszło do złamania prawa”.

MSWiA przypomniało, że w Fundacja w swoim statucie wskazała, iż nadzór nad nią sprawuje minister spraw wewnętrznych i administracji. „Nadzór jest prowadzony zgodnie z przepisami obowiązującej ustawy o fundacjach. Zadaniem ministra - jako organu sprawującego nadzór - jest zapewnienie, by Fundacja Wolni Obywatele RP, reprezentowana przez Zarząd, w swej działalności przestrzegała przepisów prawa i postanowień Statutu” – zapewniło ministerstwo.

Resort wskazał w komunikacie, że już 20 lipca 2017 r. Fundacja Wolni Obywatele RP została wezwana do zaprzestania naruszania prawa i postanowień statutu. Na realizację wezwania do usunięcia uchybień w działalności zarządu Fundacji wyznaczono 14 dni od daty doręczenia pisma. „Pismo to zostało skutecznie doręczone 27 lipca 2017 r., zatem wyznaczony termin upłynął 10 sierpnia 2017 r.” – poinformował resort.

Czy Polacy popierają protest w Sejmie? Zobacz wynik sondażu

Zdecydowana większość Polaków jest za zakończeniem protestu w Sejmie. Takie rozwiązanie popiera 62 proc. respondentów – wynika z badania...

zobacz więcej

W ocenie ministra spraw wewnętrznych Fundacja i reprezentujący ją zarząd „mimo upływu kilku miesięcy, nie zastosowali się do wezwania do zaprzestania naruszania prawa, w tym także nawoływania do aktów naruszania prawa. W wyznaczonym terminie Fundacja wystosowała jedynie odpowiedź na pismo z 20 lipca 2017 r.”

Dlatego - jak czytamy w komunikacie - 20 listopada 2017 r. minister spraw wewnętrznych i administracji, działając na podstawie art. 14 ust. 2, złożył do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa wniosek o zawieszenie zarządu Fundacji Wolni Obywatele RP i wyznaczenie zarządcy przymusowego.

Zarząd Fundacji w wyjaśnieniach przekazanych MSWiA 10 sierpnia 2017 r. argumentował, że działania, które się zarzuca jej członkom, były podejmowane przez nich jako przez osoby prywatne.

Fundacja przekazała treść zawiadomienia Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa z 9 maja 2018 r. o wyznaczeniu terminu rozprawy na 10 września.

źródło:
Zobacz więcej