Ministerstwo szykuje solidny bat na alimenciarzy. Jest projekt ustawy

Minister przedstawiła projekt ustawy (fot. Shutterstock/Dima Sidelnikov)

Aktywizacja zawodowa dłużników alimentacyjnych i większa odpowiedzialność pracodawcy przy zatrudnianiu osób zalegających z płaceniem alimentów – to niektóre rozwiązania, jakie przewiduje projekt ustawy, która ma poprawić skuteczne egzekwowanie alimentów. Propozycję nowych przepisów przedstawiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Grube długi polskich „alimenciarzy”. Są winni prawie 9 mld zł

Dłużnicy alimentacyjni są winni swoim dzieciom prawie 9 miliardów złotych. Groźba utraty prawa jazdy nie mobilizuje, podobnie jak możliwość...

zobacz więcej

Minister zaproponowała, żeby w sytuacji organizowania robót publicznych pierwszeństwo w zatrudnieniu miały osoby, które są dłużnikami alimentacyjnymi.

Resort pracy chce m. in. poprawy przepływu informacji między instytucjami mającymi dane osób zalegających z płaceniem alimentów a komornikami, egzekucji alimentów z diet oraz podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Wiceminister rodziny Bartosz Marczuk mówił, że projekt wprowadza solidarną odpowiedzialność pracodawców za zatrudnianie dłużników alimentacyjnych na czarno. Wyjaśnił, że w ministerstwie trwają prace nad zbudowaniem rejestru dłużników alimentacyjnych.

– Każdy pracodawca, który zatrudnia pracownika na czarno, jeżeli będzie miał możliwość wglądu do tego rejestru i zdecyduje się na to, będzie ponosił solidarną odpowiedzialność za zobowiązania alimentacyjne - do rocznej kwoty alimentów – podkreślił Bartosz Marczuk.

Projekt trafi teraz do konsultacji społecznych i międzyresortowych.

Według danych MRPiPS kwota zadłużenia z nowego Funduszu Alimentacyjnego na koniec 2017 r. wyniosła ponad 10 mld zł.

źródło:
Zobacz więcej