Szwagrzyk: W tym roku prace poszukiwawczo-ekshumacyjne IPN w 40 miejscach

Pracownik Instytutu Pamięci Narodowej odkrywa szczątki ludzkie z połowy 1946 roku, na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku (fot. arch. PAP/Adam Warżawa)

– Do końca roku Instytut Pamięci Narodowej ma przeprowadzić prace poszukiwawcze i ekshumacyjne w około 40 miejscach w kraju i za granicą, gdzie mogą znajdować się groby polskich bohaterów – poinformował na antenie Polskiego Radia24 wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk.

„Biało-czerwony szlak – Moja Niepodległa”. IPN rusza z wielką akcją edukacyjną

W południe w kilkunastu miastach w całej Polsce Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął kampanię „Biało-czerwony szlak – Moja Niepodległa”. W ramach...

zobacz więcej

Obecnie Wydział Kresowy Instytutu prowadzi badania na Wileńszczyźnie; w Wilnie, Ejszyszkach i kilku innych miejscach. Są tam pogrzebani żołnierze Armii Krajowej, głównie ci zabici w latach 1944-45.

Profesor Krzysztof Szwagrzyk powiedział, że miejsca pochówku szczątków niezidentyfikowanych polskich ofiar z czasów II wojny światowej są też za naszą zachodnią granicą.

– Wierzę także w przełom w kierunku zachodnim, a więc, że będziemy mogli poszukiwać Polaków zamordowanych przez Niemców, na przykład w Ravensbruck – wskazał.

Wiceprezes IPN podkreślił, że takie poszukiwania może prowadzić tylko państwo polskie i instytucje, powołane przez to państwo. Zaznaczył, że nie może być tak, iż groby, które są przecież miejscami zbrodni, rozkopują amatorzy. – To jest zacieranie śladów, to jest uniemożliwienie dotarcia do szczątków ludzkich – stwierdził historyk.

W 2012 r. ekipa IPN pod kierownictwem Krzysztofa Szwagrzyka rozpoczęła prace ekshumacyjne w kwaterze „Ł” na warszawskich Powązkach Wojskowych. Tam w masowych grobach w latach 40. i 50. były chowane szczątki bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego, zamordowanych przez komunistyczne władze. Prace zakończono latem 2017 r.

źródło:
Zobacz więcej