NBP wypuszcza pięciozłotówki na stulecie odzyskania niepodległości

Nakład monety to aż 38 milionów 420 tysięcy sztuk (fot. NBP)

Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu monetę 5-złotową, z okolicznościowym napisem „100-lecie Odzyskania Przez Polskę Niepodległości”. Nakład monety symbolicznie odpowiada liczbie obywateli naszego kraju i wynosi do 38 milionów 420 tysięcy sztuk.

NBP uhonorował kolejnego Żołnierza Wyklętego. „Zagończyk” trafił na monetę

Narodowy Bank Polski wprowadzi w środę do obiegu monetę upamiętniającą Feliksa Selmanowicza, ps. Zagończyk. Srebrna 10-złotówka jest czwartą monetą...

zobacz więcej

– Nie było jeszcze takiej emisji monety, która zawiera w sobie elementy okolicznościowe, a w tak dużej liczbie zostanie wprowadzona do obiegu. Liczba wydanych monet symbolicznie odpowiada liczbie wszystkich obywateli Polski – mówi Barbara Jaroszek, dyrektor departamentu emisyjno-skarbcowego w NBP.

Jaroszek podkreśla, że okolicznościową monetę będzie można napotkać w obiegu i zachować na pamiątkę lub nią zapłacić. Zapewnia, że moneta może być używana we wszystkich transakcjach gotówkowych, zarówno w sklepach, jak i w automatach.

Moneta wygląda jak zwykła. – Jedynie rewers nowej monety jest uzupełniony napisem „stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości” – tłumaczy dyrektor, która spodziewa się, że wyemitowane monety długo pozostaną w obiegu. Podkreśla, że monety pięciozłotowe są bardzo odporne i mogą pozostawać w obiegu przez kilkadziesiąt lat.

Okolicznościową monetę będzie można otrzymać w codziennych transakcjach. Będzie też można przyjść do oddziałów okręgowych NBP, placówek Poczty Polskiej lub niektórych banków i wymienić zwykłą „piątkę” na okolicznościową.

źródło:
Zobacz więcej