Wenezuela po sfałszowanych wyborach. USA nakładają kolejne sankcje

Prezydent Nicolas Maduro został wybrany na drugą kadencję (fot. PAP/EPA/MIGUEL GUTIERREZ)

Prezydent USA Donald Trump podpisał dekret nakładający nowe sankcje na Wenezuelę, gdzie w niedzielnych wyborach prezydentem został ponownie socjalista Nicolas Maduro. Amerykańska administracja uznała te wybory za „farsę” i zapowiedziała szybkie działania i presję na Caracas, aby przywrócić tam demokrację.

Maduro ponownie prezydentem Wenezueli. Opozycja nie uznaje wyniku wyborów

Obecny lewicowy prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zwyciężył w niedzielnych, przyspieszonych wyborach prezydenckich – ogłosiła Narodowa Rada...

zobacz więcej

W ramach nowych sankcji zabroniono amerykańskim firmom i obywatelom tego kraju pomagania rządowi Wenezueli w sprzedaży nieruchomości i dóbr inwestycyjnych. Niewymieniony z nazwiska przedstawiciel administracji USA powiedział Agencji Reutera, że nowe sankcje blokują drogę korupcyjnym praktykom – „pozbawiają skorumpowanych oficjeli wenezuelskich możliwości (...) wyprzedawania majątku publicznego w zamian za łapówki”.

Agencja dpa cytuje anonimowego przedstawiciela władz USA, według którego członkowie rządu Maduro, chcąc się wzbogacić, „wyprzedają wszystko, co nie jest mocno przyśrubowane”.

– Jeszcze nigdy ten region nie przeżył takiej kleptokracji. Teraz zamykamy kolejną drogę, którą wykorzystywano do praktyk korupcyjnych – dodał urzędnik.

AP zwraca uwagę, że Waszyngton nie zdecydował się na objęcie sankcjami wenezuelskiej ropy naftowej. Wenezuela ma największe na świecie zasoby tego surowca.

Lewicowy prezydent Maduro zwyciężył w niedzielnych przyspieszonych wyborach, uzyskując ok. 68 proc. głosów, a jego kontrkandydat Henri Falcon – ok. 22 proc. Na Maduro oddało głosy 5,8 mln wyborców, a na Falcona – 1,8 mln. Frekwencja przy urnach wyniosła 46,1 proc. Rywale Maduro zapowiedzieli, że nie uznają wyniku wyborów.

Opozycja wzywała do bojkotu wyborów, ponieważ – podobnie jak większość społeczeństwa – uznała, że ich wynik był z góry przesądzony na korzyść obecnego prezydenta.

Podobnie do Stanów Zjednoczonych wiele innych krajów uznało wybory w Wenezueli za nieprawomocne. Tak oceniła je również Unia Europejska.

źródło:

Zobacz więcej