Muzułmanie: Ten kardynał jest dla nas darem na Ramadan

Pakistański rzymskokatolicki arcybiskup Joseph Coutts (fot. arch. MOURAD BALTI TOUATI)

Politycy i działacze muzułmańscy w Pakistanie wraz z mniejszością chrześcijańską wyrażają radość po ogłoszeniu nominacji kardynalskiej dla metropolity Karaczi, abp. Josepha Couttsa. – Dla nas nowy kardynał jest prezentem na Ramadan – mówią wyznawcy islamu.

Będziemy mieli kolejnego polskiego kardynała

Jałmużnik Ojca Świętego abp Konrad Krajewski będzie kardynałem. Zapowiedział to Papież Franciszek po modlitwie Regina Caeli w uroczystość Zesłania...

zobacz więcej

Od 1994 r., po śmierci pierwszego pakistańskiego kardynała Josepha Cordeiro, ten kraj nie miał swego przedstawiciela w kolegium kardynalskim. – To był długotrwały brak – tłumaczy ks. Bonnie Mendes, były sekretarz wykonawczy Komisji ds. Sprawiedliwości i Pokoju pakistańskiej konferencji episkopatu.

- To był długotrwały brak - tłumaczy ks. Bonnie Mendes, były sekretarz wykonawczy Komisji ds. Sprawiedliwości i Pokoju pakistańskiej konferencji episkopatu.

- Kościół w Pakistanie był przygnębiony z powodu wielu lat prześladowań. Nie umknęło też naszej uwagi, że w 2016 r. arcybiskup Dhaki Patrick D'Rozario [z Bangladeszu, dawnego Pakistanu Wschodniego - red.] został mianowany kardynałem razem z trzema innymi Azjatami - dodał duchowny.

Ks. Mendes podkreśla, że abp Coutts jest „człowiekiem prawym”. Będąc przywódcą kościelnym od 30 lat, „wypowiada się w sposób delikatny i wyważony zarówno podczas spotkań w kraju, jak i zagranicą”.

Niemiecki dziennikarz: Ramadan – stary niemiecki zwyczaj; popularniejszy niż Oktoberfest

Niemiecki dziennikarz i członek zarządu stowarzyszenia europejskich muzułmanów Eren Güvercin twierdzi, że ramadan jest w Niemczech szerzej znany...

zobacz więcej

Z kolei Emmanuel Neno, sekretarz wykonawczy komisji episkopatu ds. katechezy zauważa, że abp Coutts pełnił posługę biskupią w trzech z sześciu diecezji pakistańskich. Zna więc „swój lud i jego troski”.

Wyrażając radość z nominacji kardynalskiej dla metropolity Karaczi podkreśla, że dzięki niej głos mniejszości religijnej Pakistanu będzie mógł być słyszalny w Kościele powszechnym. – Dziękujemy Ojcu Świętemu za to, że troszczy się o małe Kościoły – mówi Neno.

Swe gratulacje przekazali także muzułmańscy politycy. Minister kolei Khawaja Saad Rafique na Twitterze napisał: „Nominacja kardynalska dla abp. Josepha Couttsa bardzo cieszy wspólnotę chrześcijańską w Pakistanie. Jest powodem do dumy zarówno dla chrześcijan, jak i dla naszego ukochanego Pakistanu. Gratulacje dla wspólnoty chrześcijańskiej”.

Natomiast muzułmańska ginekolog, dr Sadia Umer, która jest koordynatorką programu emancypacji kobiet w katolickiej organizacji Catholic United Religions Initiative, podkreśla, że nominacja ta może zmienić sposób patrzenia na Pakistan.

– Wszyscy patrzą podejrzliwie na nasz kraj i oskarżają nas, że jesteśmy terrorystami. Tymczasem papież Franciszek jest inny. Jest naprawdę szczery w dialogu międzyreligijnym i patrzy na nas wszystkich jak na istoty ludzkie. Dla nas nowy kardynał jest darem na Ramadan – stwierdza Umer.

Abp Coutts odbierze insygnia godności kardynalskiej razem z 13 innymi nominatami z rąk papieża 29 czerwca w Watykanie.

źródło:
Zobacz więcej