RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Studenci zbudowali silnik rakietowy na paliwo ciekłe

Wyniki symulacji chłodzenia (fot. KNN MELprop)
Wyniki symulacji chłodzenia (fot. KNN MELprop)

Studenci Politechniki Warszawskiej zbudowali silnik rakietowy, który zużywa paliwo ciekłe. – To pierwszy taki silnik na Politechnice Warszawskiej i jeden z pierwszych w Polsce – podkreślił główny konstruktor Aleksander Gorgeri. Projekt został opracowany przez członków Koła Naukowego Napędów MELprop, działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa. Kilkuosobowa grupa studentów pracowała nad silnikiem trzy lata.

Autonomiczne auto śmiertelnie potrąciło kobietę, bo uznało ją za... nieistotną przeszkodę

Podano wyniki śledztwa ws. śmiertelnego wypadku, który miał miejsce w marcu bieżącego roku w mieście Tempe w Arizonie. W pełni autonomiczne volvo...

zobacz więcej

– Przeprowadzaliśmy obliczenia, symulacje, analizy, krok po kroku sprawdzaliśmy każdy podsystem i dopiero, kiedy byliśmy pewni, że wszystkie działają, zorganizowaliśmy pełny test – powiedział Aleksander Gorgeri.

\ Silnik opracowany przez studentów Politechniki Warszawskiej wykorzystuje kerozynę (wykorzystywaną w odrzutowcach) jako paliwo i podtlenek azotu (gaz rozweselający) jako utleniacz. Silnik może pracować nawet przez 20 sekund, generując ciąg rzędu 500N (wystarczający do napędzenia rakiety).

W silnikach rakietowych na paliwo ciekłe wykorzystuje się ciekły lub gazowy utleniacz i płynne paliwo (reduktor). Te urządzenia są bardziej złożone niż silniki na paliwo stałe.

– Silnik nie jest gotowy do użytku w przemyśle kosmicznym. Stosunkowo niskim kosztem jesteśmy jednak w stanie udoskonalić technologię, żeby można ją w pełni wykorzystać. Najtrudniejszy krok, czyli zbudowanie działającego silnika, mamy już za sobą – Aleksander Gorgeri.

Budowanie silników rakietowych to ogromne wyzwanie, dlatego zajmują się tym duże agencje kosmiczne,jak NASA czy ESA. Członkowie KNN MELprop zdobyli więc wiedzę i doświadczenie, które ma wąska grupa specjalistów. Ostatecznym celem jest przystosowaniem go do wykorzystania w rakiecie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej