„Biało-czerwony szlak – Moja Niepodległa”. IPN rusza z wielką akcją edukacyjną

Uroczyste otwarcie wystawy na rynku Mariackim w Węgrowie. (fot. PAP/Przemysław Piątkowski)

W południe w kilkunastu miastach w całej Polsce Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął kampanię „Biało-czerwony szlak – Moja Niepodległa”. W ramach inicjatywy związanej ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości w prawie 130 miastach zaprezentowana zostanie wystawa „Ojcowie Niepodległości”.

Szef MON: Program na stulecie odzyskania niepodległości jest nowoczesny i multimedialny

– Program upamiętniający setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości ma nowoczesny charakter. W jego ramach w całej Polsce powstaną m.in....

zobacz więcej

– IPN w kilkunastu miastach inauguruje akcję „Biało-czerwony szlak – Moja Niepodległa”. To wielka akcja edukacyjna. Rozpoczynamy ją od wystawy o sześciu „ojcach” polskiej niepodległości – powiedział prezes Instytutu Jarosław Szarek.

Towarzyszyć jej będą wykłady, konkursy i imprezy artystyczne. Ekspozycja przedstawia sylwetki Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Ignacego Paderewskiego, Wojciecha Korfantego i Wincentego Witosa. Wystawę zainaugurowano w grudniu zeszłego roku w niewielkiej Stróży w Małopolsce.

– Sześciu ojców niepodległości, różne życiorysy, różne szkoły, ale jeden cel – niepodległa Polska. I ta niepodległa Polska w 1918 r. w wyniku ich wysiłków powróciła na mapę Europy. Ziściły się marzenia kilku pokoleń Polaków – powiedział Jarosław Szarek podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w stołecznej siedzibie Instytutu.

Wystawa ma dotrzeć do prawie 130 miast i miasteczek w całym kraju. – Pokazujemy ją w niewielkich miasteczkach, bo wiemy, że ta wielka historia Polski działa się również tam. Każde z nich ma swoją historię. Również oni odzyskiwali niepodległość. I pokazując tych ojców niepodległości, chcemy zachęcić te małe społeczności, które pielęgnują swoją lokalną historię, do wydobywania często z niepamięci albo odkrywania ich lokalnych bohaterów niepodległości – mówił prezes IPN.

– W całym kraju IPN prowadzi również „Akademię Niepodległości”, debaty historyków w Belwederze oraz konkursy historyczne takie jak "Niezwyciężeni 1918-2018. Pokolenia Niepodległej” czy „O Naszą Niepodległą!". To setki wydarzeń – poinformował doktor Waldemar Brenda z Biura Edukacji Narodowej IPN.

Przewodnikiem po wszystkich rocznicowych inicjatywach IPN jest specjalna strona internetowa mojaniepodlegla.pl

źródło:
Zobacz więcej