Pierwsze odszkodowania dla lokatorów zreprywatyzowanych nieruchomości

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji przyznała pierwsze odszkodowania lokatorom czterech zreprywatyzowanych nieruchomości warszawskich: przy ul. Nabielaka 9, Nowogrodzkiej 6A, Poznańskiej 14, Marszałkowskiej 43. Decyzję komisji przedstawił jej przewodniczący Patryk Jaki.

Dzika reprywatyzacja w Warszawie. Śledztwa dotyczą już 765 nieruchomości

W prokuraturach regionu warszawskiego i wrocławskiego toczy się 355 postępowań karnych dotyczących reprywatyzacji warszawskich nieruchomości –...

zobacz więcej

Środki będzie musiał wypłacić warszawski Ratusz. Poniedziałkowa decyzja dotyczy lokatorów czterech warszawskich nieruchomości, których reprywatyzację podważyła komisja. Jeśli w ciągu 14 dni Urząd Miasta Warszawy nie złoży skargi na decyzję, wejdzie ona w życie.

Możliwość ubiegania się o wypłatę pieniędzy dała lokatorom nowela ustawy o komisji weryfikacyjnej. Zainteresowani muszą złożyć wnioski w ciągu 30 dni wydania decyzji uchylającej reprywatyzację. W przypadku kamienic, którymi gremium zajmowało się przed wprowadzeniem zmian w przepisach, lokatorzy mogli złożyć wnioski w ciągu 30 dni od wejścia w życie znowelizowanej ustawy, czyli do połowy kwietnia.

Dotychczas do komisji wpłynęło około stu wniosków. Część z nich wymagała uzupełnień, dlatego nie wszystkie zostaną dzisiaj rozpatrzone.

„Symboliczny początek”

– Chcemy dać jasny sygnał, że nie będzie zgody na niesprawiedliwość – powiedział przewodniczący komisji Patryk Jaki po ogłoszeniu decyzji o przyznaniu pierwszych odszkodowań. Jego zdaniem jest to „symboliczny początek”.

– Jeśli w przeciągu 14 dni miasto nie złoży skargi na tę decyzję, to ci ludzie będą mogli zgłosić się po wypłaty – podkreślił przewodniczący. – Apeluję do miasta, aby chociaż w tej sprawie zachowało się przyzwoicie i nie składało skargi na tę decyzję – oświadczył.

Dodał, że komisja będzie dalej starała się „pomagać ludziom, którzy zostali pokrzywdzeni w wyniku reprywatyzacji”.

źródło:

Zobacz więcej