RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wielka Brytania: Rekordowy spadek liczby pracowników z Europy Wschodniej

Problemy z niedoborem pracowników w największym stopniu mogą dotknąć branżę hotelarską oraz spożywczą (fot. Leon Neal/Getty Images)

Liczba pracowników z krajów UE spadła w Wielkiej Brytanii w pierwszym kwartale 2018 roku po raz pierwszy od 2010 roku – takie dane opublikował brytyjski organ administracji rządowej Office od National Statistics. Strata ta ma głównie związek ze spadkiem zatrudnienia (o 91 tys.) pracowników z 8 krajów Europy Wschodniej, w tym Polski, Węgier i Słowacji.

Minister inwestycji i rozwoju: Mamy wzrost wynagrodzeń, na który Polacy czekali od wielu lat

– Już trzeci kwartał z rzędu wzrost gospodarczy jest na poziomie ok. 5 proc. To jest taki wzrost wynagrodzeń, na który Polacy czekali od wielu lat...

zobacz więcej

Problem z zatrudnieniem wzrósł dla szerokiego spektrum zawodów i branż. Wynikiem spadku jest brak dostępności pracowników imigrantów z krajów UE – takie dane przedstawił w dokumencie bank centralny w Wielkiej Brytanii (Bank of England).

Problemy z niedoborem pracowników w największym stopniu mogą dotknąć branżę hotelarską oraz spożywczą, które w dużej mierze bazują na przybyszach z krajów UE.

Niedobór pracowników przełożył się na wzrost płac, który obecnie oscyluje na poziomie około 3 proc., czyli znacznie powyżej wartości z 2017 roku. Wzrosty wynagrodzeń wynikają głównie z obaw firm o utratę wykwalifikowanych pracowników.

Firma SSP Group, która prowadzi sieć spożywczych punktów sprzedaży na lotniskach i dworcach, poinformowała, że zaobserwowała spadek odsetka Europejczyków z kontynentu aplikujących o pracę.

– To niewielka zmiana, ale jednak dostrzegalna – powiedziała CEO firmy Kate Swann. Dodała, że szukają sposobu na poradzenie sobie z problemem.

źródło:
Zobacz więcej