Satelita ruszył na podbój ciemnej strony Księżyca

Satelita Queqiao będzie poruszał się po orbicie na wysokości 455 tys. km od Ziemi (fot. TT/AJ_FI)

Chiny wystrzeliły kolejnego satelitę. Urządzenie ma pośredniczyć w komunikacji między Ziemią a planowaną sondą, która zostanie wystrzelona w celu zbadania ciemnej strony Księżyca – poinformowała rządowa agencja Xinhua.

Chiński pojazd kosmiczny poleci na Księżyc. „Wyzwanie rzucone USA”

Chiny zamierzają przed końcem roku wysłać na Księżyc lądownik, którego zadaniem będzie pobranie próbek i dostarczenie ich na Ziemię - poinformował...

zobacz więcej

Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna podała, że satelita Queqiao został wystrzelony w poniedziałek o godz. 5.28 rano czasu lokalnego (niedziela, godz. 22.28 czasu polskiego) z kosmodromu Xichangin leżącego w południowej części kraju. W kosmos zabrała go rakieta nośna Długi Marsz 4C.

– Misja jest pierwszym krokiem Chin w realizacji celu, jakim jest wysłanie jako pierwszy kraj na świecie sondy, która bezpiecznie wyląduje po ciemnej stronie Księżyca – powiedział Zhang Lihua, odpowiedzialny za projekt.

Agencja Reutera informuje, że satelita będzie poruszał się po orbicie na wysokości 455 tys. km od Ziemi. Queqiao będzie pierwszym tego typu pojazdem operującym na tej wysokości.

Chińskie władze stawiają na rozwój technologii kosmicznej. W 2030 roku Pekin chce być pierwszą potęgą kosmiczną. W przyszłym roku Kraj Środka planuje rozpocząć budowę załogowej stacji kosmicznej.

źródło:
Zobacz więcej