RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Madryt blokuje tworzenie rządu Katalonii. Barcelona „odwoła się do Europy”

Nowy premier Katalonii Quim Torra nie może stworzyć rządu (fot. PAP/EPA/ALBERTO ESTEVEZ / POOL)

Rząd hiszpański ogłosił w niedzielę, że blokuje nominacje czterech ministrów rządu regionalnego Katalonii, których powołał w sobotę jego premier Quim Torra. Barcelona zapowiedziała, że w ciągu trzech dni „odwoła się do Europy” od decyzji Madrytu.

Starcia po decyzji o areszcie dla katalońskich polityków. Ponad 20 rannych

24 demonstrantów odniosło obrażenia w starciach, do których doszło w piątek wieczorem w Barcelonie po decyzji hiszpańskiego Sądu Najwyższego o...

zobacz więcej

Mianowanie na szefów resortów w regionalnym rządzie dwóch polityków osadzonych w areszcie w związku z referendum niepodległościowym w Katalonii i dwóch przebywających na emigracji, za którymi wysłano z Madrytu europejskie nakazy aresztowania, rząd Hiszpanii nazwał „prowokacją”. Zapowiedział, że nie opublikuje dekretu o ich mianowaniu w Dzienniku Oficjalnym Katalonii, co jest warunkiem koniecznym, by był on ważny.

Madryt, uzasadniając swą decyzję, oświadczył, że rząd centralny zachowuje w swoich rękach kompetencje katalońskiej władzy wykonawczej, odkąd były premier regionu Carles Puigdemont przestał piastować stanowisko po nielegalnym proklamowaniu 27 października niepodległości Katalonii; dlatego też ogłaszanie nominacji na stanowiska w rządzie regionalnym pozostaje w kompetencjach Madrytu.

Jak podkreśliła hiszpańska agencja EFE, „rząd ostrzegł, że bez jego autoryzacji nominacje katalońskich ministrów pozbawione są wszelkiej mocy prawnej”.

Hiszpania: rząd przejął oficjalnie władzę w Katalonii

Hiszpański rząd przejął bezpośrednią kontrolę nad Katalonią i odwołał kataloński rząd na czele z Carlesem Puidgemontem, co nastąpiło wraz z...

zobacz więcej

W odpowiedzi na to premier Torra zapowiedział, że we wtorek wyśle do szefów państw europejskich informacje o sytuacji, w jakiej znajduje się Katalonia „z więźniami politycznymi, uchodźcami politycznymi oraz politykami w aresztach". – Oczekuję od Europy zaangażowania, zrozumienia i dialogu w celu znalezienia politycznego rozwiązania kwestii katalońskiej – oświadczył.

Przebywający w areszcie politycy katalońscy Jordi Turull i Jospe Rull napisali na Twitterze, że jeśli rząd hiszpański nie opublikuje oficjalnie ich nominacji do rządu regionalnego, będzie to oszustwo, ponieważ zachowali „nienaruszone prawa polityczne” i pełną swobodę sprawowania urzędów. „Od kiedy to areszt prewencyjny za nieistniejącą rebelię jest twardym wyrokiem?” – zapytał Rull.

Jordi Turull oraz Josep Rull to byli członkowie gabinetu zdymisjonowanego przez Madryt Puigdemonta, powołani do rządu przez Torrę. Dwoma innymi byłymi ministrami w gabinecie Puigdemonta, których powołał Torra, są Toni Comin oraz Lluis Puig – od końca października przebywają w Belgii z obawy przed aresztowaniem przez hiszpańską policję. Belgijski wymiar sprawiedliwości dotychczas odmawiał ich ekstradycji.

28 października ub. roku rząd Hiszpanii opublikował przepisy o dymisji gabinetu Puigdemonta, a także o cofnięciu autonomii Katalonii; obecnie bezpośrednią kontrolę nad regionem sprawują władze w Madrycie. Kilka dni później aresztowano pozostających w kraju członków byłego rządu. Wprawdzie większość z nich po kilku tygodniach wyszła na wolność, ale w więzieniu poza Turullem i Rullem nadal pozostaje m.in. były wicepremier Katalonii Oriol Junqueras i były szef regionalnego MSW Joaquim Forn.

źródło:

Zobacz więcej