RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Gdzie jest Abramowicz? Oligarcha nie doczekał się na przedłużenie wizy

Media ustaliły, że prywatny boeing 767 Romana Abramowicza ostatni raz był w Londynie 1 kwietnia (fot. Clive Rose/Getty Images)
Media ustaliły, że prywatny boeing 767 Romana Abramowicza ostatni raz był w Londynie 1 kwietnia (fot. Clive Rose/Getty Images)

Rosyjski oligarcha i właściciel klubu piłkarskiego Chelsea Londyn opuścił Wielką Brytanię – przypuszczają miejscowe media. Według nich miliarderowi skończyła się wiza. Ostatni raz Abramowicza widziano w Londynie kilka tygodni temu.

Wielka Brytania: Znaleziono zwłoki bliskiego współpracownika Borysa Bieriezowskiego

W Wielkiej Brytanii znaleziono ciało Rosjanina Nikołaja Głuszkowa, bliskiego współpracownika zmarłego oligarchy Borysa Bieriezowskiego – podaje we...

zobacz więcej

O kłopotach Rosjanina z wizą wcześniej informował niezależny rosyjski serwis internetowy The Bell.

Abramowicz mieszkał w Londynie od 2003 roku, kiedy kupił angielski klub piłkarski Chelsea. Jego majątek jest szacowany na ponad 9 mld dolarów. Prasa odnotowała, że The Blues wygrali w sobotę Puchar Anglii, pokonując Manchester United 1:0, jednak właściciela klubu nie było na Wembley.

Znajomi miliardera poinformowali media, że Abramowicz złożył wniosek o przedłużenie wizy ponad trzy tygodnie temu. Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie brytyjskiego Home Office, tyle czasu trwa oczekiwanie na ten dokument.

W opinii „Financial Times’a” powodem opóźnienia są „geopolityczne” napięcia między Moskwą i Zachodem. W styczniu nazwisko Abramowicza pojawiło się – obok nazwisk premiera Dmitrija Miedwiediewa i innych rosyjskich biznesmenów: Jewgienija Kaspierskiego, Olega Deripaski i Wagita Alekperowa, na opublikowanej przez władze amerykańskie liście 114 osób powiązanych z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

USA demaskują ludzi Putina. Na liście Miedwiediew i Kaspierski

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew, a także rosyjscy biznesmeni Roman Abramowicz, Jewgienij Kaspierski, Oleg Deripaska i Wagit Alekperow znaleźli...

zobacz więcej

„Lista Putina” została ogłoszona na żądanie Kongresu USA miała zdemaskować osoby, które wzbogaciły się lub uzyskały wpływy dzięki powiązaniom z prezydentem Rosji. W ubiegłym roku z kolei informowano, że z Abramowiczem utrzymywał kontakty Jared Kushner, zięć prezydenta USA Donalda Trumpa. Żona Kushnera Ivanka Trump przyjaźni się od dekady z żoną Abramowicza, Darią Żukową.

„Zięć prezydenta zainwestował w internetową firmę handlującą sztuką, której założycielką i wspólniczką jest Żukowa " – pisał Bloomberg. Para amerykańskich polityków poinformowała o tym w formularzu, który wypełnia się przed objęciem funkcji w Białym Domu.

Siergiej Skripal wyszedł ze szpitala. Putin życzy mu zdrowia

Były agent rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i były współpracownik brytyjskiego wywiadu Siergiej Skripal został w piątek zwolniony ze szpitala w...

zobacz więcej

Bloomberg podkreślał, że nic nie wskazuje na to, iż przyjaźń Ivanki Trump i Kushnera z Abramowiczem oraz jego żoną ma jakiś związek z ingerencją Kremla w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016.

– Nie ma oligarchy – wśród wciąż akceptowanych na Zachodzie – który byłby bliżej Putina – mówił wtedy Michaił Chodorkowski, były rosyjski magnat naftowy. On również zamieszkał w Londynie, tyle że po opuszczeniu rosyjskiego łagru.

Kreml odnotował również kryzys w relacjach z Wielką Brytanią. Wywołała go w marcu próba otrucia w Salisbury b. agenta rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i b.współpracownika brytyjskiego wywiadu Siergieja Skripala. Londyn oskarżył o atak Rosję, co zakończyło się masowym wydalaniem rosyjskich dyplomatów z zachodnich państw.

Prywatny boeing 767 Abramowicza ostatni raz był w Londynie 1 kwietnia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej