RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Płyńcie w imię Polski”. Dar Młodzieży wyruszył w Rejs Niepodległości

– Niech Dar Młodzieży zachwyca swoim pięknem i przypomina o wielkim dziele odbudowy niepodległej Rzeczypospolitej; niech mówi o dziele, które jest przed nami, czyli budowie wielkiej Rzeczpospolitej w najbliższych latach – powiedział w Gdyni premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu uczestniczył w uroczystości związanej z wypłynięciem żaglowca w Rejs Niepodległości.

„Rok dla Niepodległej”. 20 filmów historycznych dla polskich szkół

Cykl ekranizacji dzieł malarskich, opowiadających o wydarzeniach związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, zaprezentowano w VIII Liceum...

zobacz więcej

Żaglowiec z młodymi ludźmi z całej Polski, który w niedzielę wypłynął z Gdyni, zawinie do 18 dużych portów świata, między innymi do Kapsztadu, Singapuru i Dżakarty. Zacumuje też w Panamie, gdzie w styczniu 2019 roku odbędą się Światowe Dni Młodzieży.

– Ta fregata pod pełnym żaglami niech zachwyca was swym pięknem, niech zachwyca swoim pięknem cały świat. Niech zachwyca pięknem i niech przypomina o tym wielkim dziele naszych przodków, o odbudowie niepodległej Rzeczypospolitej i niech mówi o tym wielkim dziele, które jest przed nami, czyli o budowie wielkiej Rzeczpospolitej w najbliższych latach, w najbliższych dekadach – podkreślał szef rządu żegnając jednostkę.

Morawiecki życzył też uczestnikom rejsu, by „płynęli w imię Polski i pokazywali jak Polska jest ważna”. – Nie ma ważniejszej sprawy niż Polska – dodał, kończąc swe wystąpienie.

List od prezydenta

Podczas ceremonii pożegnania szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska odczytała list prezydenta skierowany do uczestników wyprawy. Prezydent życzył uczestnikom rejsu powodzenia. „Chcę docenić profesjonalne przygotowanie, zaangażowanie i odwagę uczestników tej imponującej wyprawy. Postawa załogi tego statku budzi mój głęboki szacunek” – podkreślił prezydent.

Z kolei wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że „służba na morzu to przede wszystkim służba Polsce”. Jak mówił, Polska „potrzebuje od nas oddania, wierności, profesjonalizmu, czasami poświęcenia, a nade wszystko miłości”, a „nie ma lepszej szkoły kształtującej te przymioty i cechy charakteru, niż wychowanie morskie i żeglarskie”.

„Ambasador Polski”

Żaglowiec, nazywany „ambasadorem Polski”, będzie promował nasz kraj. To druga wyprawa dookoła świata w 36-letniej historii tej jednostki. Fregata odbyła ponad 200 morskich podróży. Zawijała do portów całego świata, przeszkoliła około 20 tysięcy uczniów i studentów szkół morskich z Polski i zagranicy.

Wśród licznych rejsów Daru Młodzieży był jeden wyjątkowy, kiedy na pokładzie żaglowca znalazła się grupa blisko stu polskich kardiologów i kardiochirurgów. W 2013 roku wyruszyli do Amsterdamu, by podziękować za pomoc holenderskim lekarzom, którzy w latach 80. i 90. za darmo pomogli ponad 400 polskim dzieciom.

Trójmasztowiec Dar Młodzieży wielokrotnie wypływał w rejsy szkoleniowe, a także brał udział w prestiżowych zlotach żaglowców. Każde jego wypłynięcie i powrót z wyprawy był ważną uroczystością. W ubiegłym roku z rejsu po Morzu Północnym wrócili studenci II roku Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni. Na nabrzeżu witały ich tłumy ludzi - rodziny oraz liczni turyści.

Załogę statku w Rejsie Niepodległości stanowi 1000 młodych osób, podzielonych na 6 zmian. Ponad połowa z nich to studenci szkół morskich z Gdyni oraz Szczecina, pozostali są laureatami konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, którzy przeszli szkolenie na morzu.

Przygotowania do rejsu zajęły ponad rok i kosztowały ponad 23 miliony złotych.

źródło:
Zobacz więcej