RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sukces „Zimnej wojny” w Cannes. Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego

Paweł Pawlikowski otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera na 71. MFF w Cannes za film „Zimna wojna” (fot. Clemens Bilan EPA - Pool/Getty Images)
Paweł Pawlikowski otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera na 71. MFF w Cannes za film „Zimna wojna” (fot. Clemens Bilan EPA - Pool/Getty Images)

Paweł Pawlikowski otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera na 71. MFF w Cannes za film „Zimna wojna”. Złotą Palmę otrzymał japoński dramat „Manbiki Kazoku” (Złodziejaszki), którego twórcą jest Hirokazu Koreeda.

Polak dostał nagrodę w Cannes za reżyserię. Za talent czy za polityczne deklaracje?

Pawlikowski to twórca wielowymiarowy. Szkoda, że jego twórczość stała się obiektem debaty politycznej. Miejmy nadzieję, że wyróżniony został za...

zobacz więcej

Paweł Pawlikowski, laureat Oscara z 2015 roku za najlepszy film nieanglojęzyczny – „Idę”, w sobotę otrzymał nagrodę 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes za najlepszą reżyserię.

Podczas uroczystości rozdania nagród Pawlikowski odebrał wyróżnienie za dramat „Zimna wojna”. Historia trudnej miłości, osadzona w realiach stalinowskiej Polski otrzymała nominację do tegorocznej Złotej Palmy, najważniejszej nagrody festiwalu.

– Po raz pierwszy polski film znalazł się w oficjalnej selekcji. Dziękuję w imieniu całego kraju, to naprawdę dobra wiadomość, a bardzo nam trzeba dobrych wiadomości z Polski w dzisiejszych czasach – podkreślił Pawlikowski, odbierając nagrodę.

Skarży się, że jest na czarnej liście. Dostaje miliony złotych dotacji

- Wraz z nowym rządem, który przejął całkowitą kontrolę nad publiczną telewizją, wracamy do czasów komunizmu – skarży się francuskiej AFP reżyser...

zobacz więcej

Była to pierwsza od 37 lat polska produkcja, która znalazła się w konkursie głównym w Cannes. Złotą Palmę 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego otrzymał japoński dramat „Manbiki Kazoku” (Złodziejaszki), którego twórcą jest Hirokazu Koreeda.

W polsko-francusko-brytyjskiej produkcji wystąpili Joanna Kulig, Tomasz Kot, Agata Kulesza i Borys Szyc. Obraz współtworzy ścieżka dźwiękowa, która powstała z połączenia polskiej muzyki ludowej z jazzem i XX-wiecznymi szlagierami paryskich barów.

Pawlikowski swoją nagrodę zadedykował zmarłemu w zeszłym roku dramaturgowi, prozaikowi i scenarzyście Januszowi Głowackiemu, który pomógł mu napisać scenariusz i reprezentował „odwagę, otwartość, poczucie humoru, delikatność, otwartość na resztę świata”.

Nagrody dla najlepszego reżysera na 71. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes pogratulował Pawłowi Pawlikowskiemu wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

„Gratuluję P. Pawlikowskiemu nagrody za reżyserię filmu „Zimna wojna”. Gratulacje należą się wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego dzieła. Film do ostatnich chwil walczył o Złotą Palmę Festiwalu w Cannes, co samo w sobie jest dużym osiągnięciem” – napisał wicepremier na Twitterze.

„Cieszy mnie to tym bardziej, że Polski Instytut Sztuki Filmowej nie tylko współfinansował zagraniczną promocję filmu - co ważniejsze, wsparł »Zimną wojnę« 7 mln zł, z czego 1 mln został przekazany w finalnym momencie - w marcu bieżącego roku. Dziękuję całemu zespołowi za godne reprezentowanie Polski” - napisał minister.

Polska premiera filmu zaplanowana jest na 8 czerwca.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej