RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Antoni Libera laureatem nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Nagrodę imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego otrzymał pisarz, tłumacz i reżyser Antoni Libera. Laureat dba o Polskę poprzez kulturę; zawsze stawał po stronie dobra – mówił premier Mateusz Morawiecki, który wręczał nagrodę.

VIII Kongres „Polska Wielki Projekt”. „Miejsce bezinteresownej rozmowy o Polsce”

W czwartek rozpoczął się w Warszawie VIII Kongres „Polska Wielki Projekt” poświęcony strategicznym wyzwaniom rozwojowym stojącym przed Polską w...

zobacz więcej

Nagroda corocznie jest przyznawana twórcom kultury z okazji kolejnych edycji Kongresu Polska Wielki Projekt.

Wręczając nagrodę premier podkreślił, że Antoni Libera, podobnie jak patron nagrody prezydent Lech Kaczyński hołduje zasadzie że warto płynąć pod prąd zamiast z prądem, szczególnie gdy chcemy budować fundamenty silnej Polski.

– Antoni Libera dba o Polskę poprzez kulturę, dba o Polskę poprzez to, że nie ulega modom (...) poprawności politycznej – dodał premier.

Zdaniem Morawieckiego, laureat zawsze – tak, jak patron nagrody – stawał „po stronie dobra, sprawiedliwości i solidarności”.

– Chcemy podziękować mu za to, że był drogowskazem – zaznaczył premier.

Antoni Libera to prozaik, eseista, tłumacz, reżyser teatralny. Jest znawcą twórczości Samuela Becketta, przez samego pisarza nazywany jego ambasadorem w Europie Wschodniej. Przetłumaczył wszystkie sztuki teatralne Becketta, jak również sporą część jego powieści, esejów, wierszy. Spod jego ręki wyszły także przekłady Szekspirowskiego „Makbeta”, „Salome” Oscara Wilde'a, tragedii Sofoklesa, poezji Hoelderlina. Tłumaczył także libretta operowe, m.in. „Czarną maskę” i „Króla Ubu” Krzysztofa Pendereckiego.

źródło:

Zobacz więcej