RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czy Polacy popierają protest w Sejmie? Zobacz wynik sondażu

Zdecydowana większość Polaków jest za zakończeniem protestu w Sejmie. Takie rozwiązanie popiera 62 proc. respondentów – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla „Wiadomości” TVP. Właśnie minął miesiąc od początku protestu rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy do tej pory odrzucili wszystkie adresowane do nich propozycje.

Jedna z matek protestujących w Sejmie chciała wyjść. Powstrzymali ją politycy opozycji

Katarzyna Milewicz, przebywająca w Sejmie w ramach protestu matka dwóch chorych dziewcząt, razem z mężem chciała zrezygnować z okupacji i wrócić do...

zobacz więcej

Opozycja stara się wykorzystać politycznie protest w Sejmie i robi wszystko, by wesprzeć jego uczestników. Protestujący po odrzuceniu prób porozumienia, wspartych przez inne środowiska niepełnosprawnych i przyjęciu antypisowskiej retoryki, stracili poparcie znacznej części społeczeństwa.

Za przerwaniem sejmowego protestu opowiada się większość Polaków. Na pytanie: „Czy uważasz, że po podniesieniu renty socjalnej oraz przedstawionych rządowych propozycji dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów, osoby prowadzące w Sejmie protest powinny go zakończyć”, „tak” mówi 62 proc. ankietowanych. Za kontynuowaniem akcji jest 38 proc. badanych.

To polityczna gra

„Ja Marcin Kowalski, ojciec samotnie od 4 lat wychowujący niepełnosprawnego 5-letniego Rafałka, zdecydowanie potępiam i neguję żenujący i polityczny protest rodziców w Sejmie. NIE WYSTĘPUJECIE W MOIM IMIENIU!!! – napisał na Twitterze jeden z oburzonych ojców.

Apolityczny protest w Sejmie? „Zróbcie wszystko, aby nikt z PiS-u nie dostał się do samorządu”

– Mam apel do całego społeczeństwa. Zróbcie wszystko, żeby żadna osoba z PiS-u nie weszła do żadnego samorządu! – zaapelowała na konferencji...

zobacz więcej

Protestujący coraz częściej dają się wmanewrowywać w polityczną grę i oprócz żądań związanych z niepełnosprawnymi, wprowadzają do swoich apeli agitację polityczną.

– Pamiętajcie, że zbliżają się wybory samorządowe. Zróbcie wszystko, żeby żadna osoba z PiS-u nie weszła do żadnego samorządu! Dziękuję – powiedziała kilka dni temu Anna Glinka-Szewczak. – To nie jest protest polityczny – szybko dodała, Iwona Hartwich, inna z protestujących.

Protestem zmęczyła się jedna z matek, Katarzyna Milewicz. Kobieta chciała w środę zrezygnować z okupowania Sejmu i razem z mężem i dwiema córkami wrócić do domu. Gdy była już spakowana, posłanki Joanna Mucha (Platforma Obywatelska) i Joanna Scheuring-Wielgus (niezrzeszona, była posłanka Nowoczesnej) zaczęły namawiać kobietę, by jednak została w Sejmie. - Miałam kryzys – przyznała Katarzyna Milewicz.

„Cały czas mówimy o żywej gotówce”

Protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych trwa w Sejmie od 18 kwietnia. – Jesteśmy tu w określonym celu. Jesteśmy głosem naszych niepełnosprawnych dzieci – mówią opiekunowie. Ten cel, to 500 zł comiesięcznego wsparcia. Jak zastrzegają protestujący, chcą „żywej gotówki”.

Rząd tymczasem proponuje pakiet pomocy materialnej. Opracowany przez resort polityki społecznej system wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin, oparty o Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, Pakiet Społecznej Odpowiedzialności oraz program Dostępność plus zakłada m.in. darmową rehabilitację, dostęp do lekarzy specjalistów bez kolejek oraz bezpłatne środki higieniczne i opatrunkowe. Jak poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, jest to co najmniej 520 zł comiesięcznego wsparcia.

W odpowiedzi na postulaty protestujących kilka dni temu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zrównującą rentę socjalną z minimalnym świadczeniem, wypłacanym przez ZUS.

źródło:
Zobacz więcej