RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier Morawiecki: Jesteśmy nastawieni na rozwój, a nie na „zwijanie” Polski

Szereg inwestycji – m.in. zamówienie na 53 tys. karabinków Grot dla radomskiego Łucznika, wydzielenie Pionek jako samodzielnego zakładu przemysłowo-obronnego i rozwój RADPEC-u – zapowiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami Radomia.

Premier Morawiecki złożył kwiaty pod pomnikiem Lecha i Marii Kaczyńskich w Radomiu

Premier Mateusz Morawiecki złożył w piątek kwiaty pod pomnikiem Lecha i Marii Kaczyńskich w Radomiu. Po uroczystości zaplanowano spotkanie szefa...

zobacz więcej

Morawiecki dziękował resortowi obrony i jego kierownictwu za to, że – jak mówił – wybrali radomski Łucznik na miejsce „tworzenia i zbudowania pierwszego od czasów przedwojennych karabinu Grot”. Premier powiedział, że będzie to zamówienie na 53 tys. karabinków o wartości 0,5 mld zł.

– To wielkie zamówienie industrialne, wielkie zamówienie przemysłowe, inżynierskie, techniczne, technologiczne, które da wiele miejsc pracy, zamówienie na wiele lat do przodu. Ja wierzę, że polska myśl techniczna nie będzie zwijana (...) tylko rozwijana, bo my chcemy Polskę rozwijać – podkreślił szef rządu.

Druga bardzo ważna wiadomość – mówił Morawiecki – dotyczy podradomskich Pionek. Jak ocenił premier, na skutek błędów poprzedników – PO i PSL – w Pionkach nastąpiła „degradacja przemysłowa i upadek Pionek”.

– Jestem po uzgodnieniu z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem, że Pionki wydzielimy jako samodzielny zakład przemysłowo-obronny i to będzie tutaj, na ziemi radomskiej, w Pionkach, bardzo ważne miejsce rozwoju przemysłu – zapowiedział szef rządu.

– Zainwestujemy co najmniej 250-300 mln zł, ogromną kwotę w ciągu kilku najbliższych lat, w linię produkcyjną do produkcji nitrocelulozy, do produkcji innych czynników, która będzie ważnym ogniwem samodzielności, suwerenności i naszego przemysłu obronnego – tutaj w Pionkach, na ziemi radomskiej – zadeklarował Morawiecki.

Premier powiedział też, że „dzięki Markowi Suskiemu był plan, aby w radomskim RADPEC-u (Radomskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej) powstała wielka inwestycja za 0,5 mld zł – energetyczna (...) unowocześniająca inwestycja w badania i rozwój”. – Niestety jest tak, że władze miasta, te władze miasta, nie chciały inwestycji Enei, która tutaj z Kozienic miała doprowadzić do unowocześniania RADPEC-u i wprowadzenia tego zastrzyku badań, rozwoju, z wdrożeń, z którego Radom mógłby skorzystać – mówił Morawiecki, zapowiadając jednocześnie, że to zadanie zostanie wykonane przez ekipę PiS.

Premier Morawiecki: Służba zdrowia jest dla nas absolutnym priorytetem

– Służba zdrowia jest dla nas absolutnym priorytetem – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki, komentując zawarcie porozumienia przez...

zobacz więcej

„Nie jesteśmy nastawieni na zwijanie Polski”

– My nie jesteśmy nastawieni na zwijanie Polski, tylko na zrównoważony rozwój i na rozwijanie Polski. Chcemy go zaznaczyć w bardzo wielu obszarach; w obszarach usług publicznych, takich jak szpitale, służba zdrowia, jak rolnictwo, ważne na tych terenach, jak wsparcie przemysłu – powiedział premier. W jego ocenie, rząd PO-PSL „zwijał Polskę w wielu wymiarach”.

Jednym z nich – jak powiedział – było bezpieczeństwo. – Z 817 posterunków policji, które były dziesięć lat temu, PO-PSL zamknęło 417 placówek. My odtwarzamy te placówki – oświadczył Morawiecki. Zapewnił, że w ciągu najbliższych lat rząd „odbuduje” co najmniej 200-250 posterunków policji. Premier zadeklarował też, że PiS chce „odtworzyć” służbę zdrowia. Zauważył, że na obecną kondycję polskiej służby zdrowia wpływ miała też emigracja zarobkowa młodych lekarzy.

Zwrócił uwagę, że koszt wykształcenia jednego specjalisty to „ok. 1 mln złotych”. – Czyli średnio to jest tak, jakby Polska zapłaciła te pieniądze Wielkiej Brytanii czy Szwecji – oświadczył szef rządu.

źródło:

Zobacz więcej