RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wysoki Komisarz ONZ: Izrael pozbawia Palestyńczyków praw człowieka, uwięził ich w „toksycznym slumsie”

Izraelskie wojsko zabiło od końca marca niemal stu Palestyńczyków (fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER)
Izraelskie wojsko zabiło od końca marca niemal stu Palestyńczyków (fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER)

Już niemal stu Palestyńczyków zginęło podczas tłumionych przez izraelską armię demonstracji w Strefie Gazy. Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka (UNHCHR) Zeid Raad al-Hussein oskarżył Izrael o użycie wobec protestujących „całkowicie nieproporcjonalnej” siły.

Strefa Gazy: Żałoba po poniedziałkowej masakrze i kolejne ofiary

Wtorek w Strefie Gazy był zdecydowanie spokojniejszy niż poniedziałek, gdy w starciach z siłami izraelskimi zginęło około 60 osób, zaś około 2,8...

zobacz więcej

W Genewie trwa nadzwyczajne posiedzenie Rady Praw Człowieka ONZ w sprawie brutalnej pacyfikacji poniedziałkowych protestów mieszkańców Strefy Gazy. Hussein oświadczył, że Izrael regularnie pozbawia Palestyńczyków praw człowieka, a 1,9 mln mieszkańców Gazy „uwięził w toksycznym slumsie od dnia ich urodzenia do śmierci”.

Komisarz skrytykował brutalną reakcję izraelskiej armii na demonstracje. – Nikomu nie zapewniono większego bezpieczeństwa tymi strasznymi wydarzeniami. Zakończcie okupację, a przemoc i niepewność w dużej mierze znikną – wezwał, przypominając, że od 30 marca, gdy w Gazie rozpoczęto serię protestów, od kul izraelskiej armii zginęło już 87 cywilów.

Do najkrwawszych wydarzeń doszło w poniedziałek, gdy w Jerozolimie zainaugurowano działalność ambasady USA w Izraelu. Wywołało to gwałtowne starcia na granicy między Strefą Gazy a państwem żydowskim, w których zginęło około 60 osób, a ok. 2,8 tys. zostało rannych. Był to najkrwawszy dzień w regionie od 2014 roku.

RB ONZ nie zajmie się masakrą w Strefie Gazy. USA zablokowały projekt oświadczenia

USA zablokowały przyjęcie oświadczenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, wzywającego do niezależnego śledztwa w sprawie wydarzeń w Strefie Gazy. W...

zobacz więcej

„Nielegalne użycie siły”

Jak podkreślił komisarz, ta odpowiedź armii Izraela była „absolutnie nieproporcjonalna”. Dodał, że „ofiary śmiertelne to wynik nielegalnego użycia siły”, i poparł „apele wielu państw i obserwatorów do przeprowadzenia śledztwa, które byłoby międzynarodowe, niezależne i bezstronne”.

Zdaniem Husseina „nie ma wielu dowodów na jakąkolwiek próbę zminimalizowania przez wojsko liczby ofiar”. Wręcz – przekonywał – żołnierze mogli mieć swobodę zabijania, co jest pogwałceniem czwartej konwencji genewskiej, stworzonej dla ochrony cywilów na okupowanych terenach.

Komisarz wezwał do przeprowadzenia „międzynarodowego, niezależnego śledztwa” ws. zajść w Strefie Gazy i powiedział, że winni powinni ponieść odpowiedzialność.

W ocenie izraelskiego rządu zamieszki w Strefie Gazy są przykrywką dla Hamasu, żeby przenikać na terytorium Izraela w celu przeprowadzania zamachów terrorystycznych. Ambasador Izraela przy ONZ Aviva Raz Shechter przekonywała, że izraelscy żołnierze dbali, by nie krzywdzić cywilów, zaś UNHCHR wrócił do „najgorszej formy antyizraelskiej obsesji”.

źródło:
Zobacz więcej