Noc Muzeów 2018: Gdzie warto się wybrać i co zobaczyć?

XV edycja ogólnopolskiej akcji Noc Muzeów już w sobotę. W nocy bez opłat będzie można zwiedzać miejsca związane z kulturą i sztuką w wielu muzeach i placówkach kulturalnych w całym kraju.

Obraz zrabowany przez Niemców znalazł się na aukcji w Berlinie? Dementi ministerstwa kultury

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dementuje informację, jakoby dzieło niemieckiego malarza Lovisa Corintha „Dama z wachlarzem”,...

zobacz więcej

Warszawa

Podczas tegorocznej, 15. edycji Nocy Muzeów, która odbędzie się w sobotę, mieszkańcy stolicy będą mogli wybierać spośród 240 placówek, które wezmą udział w wydarzeniu. Oprócz najbardziej popularnych muzeów, swoje podwoje otworzą m.in. MKiDN, MSWiA, Urząd Patentowy czy Dom Arcybiskupów Warszawskich.

Noc w Muzeum Narodowym rozpocznie się od „Wieczorynki w muzeum”, czyli zajęć dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat, które pozwolą im przenieść się do odległych krajów i w dawne epoki. Zwiedzający zajrzą także do pracowni i magazynów, m.in. Gabinetu Monet i Medali, Pracowni Konserwacji Rzeźby i Malarstwa na Drewnie czy do Zbiorów Sztuki Orientalnej.

Prezentację efektów prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych prowadzonych na warszawskich Powązkach i wirtualny spacer po „Łączce” przygotowało w Przystanku Historia dla gości tegorocznej stołecznej Nocy Muzeów Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Wystawy, gra miejska oraz otwarcie letniego pawilonu kulturalnego - tak Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie włącza się w tegoroczną edycję Nocy Muzeów.

W sobotę w Warszawie będzie można zwiedzić Pałac Prezydencki, Belweder, kancelarię premiera czy gabinet prezydent Warszawy.

Resorty kultury, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych również aktywnie włączą się w akcję. Dzięki MKiDN będzie można zwiedzać Pałac Potockich – Czartoryskich, posłuchać koncertów czy obejrzeć pokaz filmów WFDiF. W MS odbędą się „niecodzienne pokazy”, takie jak przejazd więźniarką, zwiedzanie miejsc znanych z telewizji czy kino plenerowe. W MSWiA odbędzie się „noc ze służbami”, podczas której zaprezentowane zostaną radiowozy, sprzęt policyjny, pokaz pirotechniczny czy limuzyny SOP.

Rozpoczęły się 9. Warszawskie Targi Książki. „Największe tego rodzaju wydarzenie w Polsce”

Blisko 800 wystawców z 32 krajów i ok. 1000 autorów z całego świata gościć będzie na 9. Warszawskich Targach Książki, które rozpoczęły się w...

zobacz więcej

Kraków

Noc Muzeów w Krakowie odbędzie się dzień wcześniej niż w innych miastach Polski.

– To nasz ukłon w stronę krakowian, którzy chcieliby zwiedzić muzea poza Krakowem, w innych miastach, w sobotę – powiedział na konferencji prasowej w środę odpowiedzialny za kulturę zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig.

Inauguracja akcji nastąpi w piątek w ogrodach Muzeum Archeologicznego. W tym roku w wydarzeniu udział wezmą 24 muzea wraz z ich oddziałami - w sumie będzie to ok. 50 instytucji muzealnych. XV Noc Muzeów w Krakowie odbędzie się pod hasłem „Muzea w niepodległej Rzeczypospolitej”.

Do wszystkich muzeów wstęp będzie bezpłatny, ale w wybranych będą obowiązywały rezerwacje.

Poznań

W Poznaniu udział w akcji wezmą 53 instytucje związane z kulturą i sztuką. Pokaz broni, musztry czy umundurowania strzelców powstania wielkopolskiego można będzie obejrzeć w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym.

Muzeum Adama Mickiewicza przygotowało dwa koncerty, które odbędą się w siedzibie muzeum w Śmiełowie. Ponadto wiele atrakcji czeka w innych poznańskich muzeach, takich jak Muzeum Farmacji czy Biblioteka Raczyńskich.

Rozpoczęły się 9. Warszawskie Targi Książki. „Największe tego rodzaju wydarzenie w Polsce”

Blisko 800 wystawców z 32 krajów i ok. 1000 autorów z całego świata gościć będzie na 9. Warszawskich Targach Książki, które rozpoczęły się w...

zobacz więcej

Wrocław

We Wrocławiu w akcji weźmie udział ponad 80 instytucji - muzeów, galerii i domów kultury. W nocy z soboty na niedzielę będzie można bezpłatnie zwiedzić wrocławskie muzea oraz niedostępne zwykle miejsca - m.in. Dworzec Nadodrze i Muzeum Odry.

Podczas Nocy Muzeów zostanie uroczyście zaprezentowany mural historyczny #PokoleniaNiepodległej, powstały na budynku Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.

– W tym roku podczas Nocy Muzeów odbędzie się ponad 200 wydarzeń, w tym wernisaże, warsztaty, pokazy filmowe, a udział zapowiedziało ponad 80 wrocławskich instytucji. To, obok muzeów i galerii, organizacje pozarządowe, domy kultury, kościoły, kino Nowe Horyzonty, Narodowe Forum Muzyki czy Hydropolis – poinformowała Beata Turska z biura prasowego wrocławskiego magistratu.

Trójmiasto

Ponad 50 miejsc odwiedzić będzie można w Trójmieście jutrzejszej nocy.

Nigdy dotąd nieprezentowany publicznie zbiór rycin Rembrandta pokaże w ramach Nocy Muzeów Oddział Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Placówka zaprosi też gości do przechodzącego remont wielkiego refektarza oraz tzw. skarbczyka.

Punkt widokowy na Wyspie Sobieszowskiej, pokaz afrykański w Muzeum Archeologicznym czy UFO w Muzeum Miasta Gdyni. Ponadto „Noc Wrzeszcza” zachęca do udziału w zorganizowanym spacerze po tej dzielnicy.

źródło:
Zobacz więcej