Izrael dokupi 25 myśliwców F-15I. To kluczowa broń w razie wojny z Iranem

Myśliwce F15I Ra'am Sił Powietrznych Izraela (fot. Wikimedia/Tgst. Kevin J. Gruenwald, USAF)

Rząd Izraela zamierza dokupić 25 sztuk wielozadaniowych myśliwców dalekiego zasięgu, F-15I. W ramach kontraktu przeprowadzona zostanie również modernizacja posiadanych już samolotów tego typu. Zdaniem analityków F-15 musiałyby odegrać kluczową rolę w jakimkolwiek ewentualnym uderzeniu na Iran.

Bezczelna akcja Mosadu, gorąca granica Izraela. Kto chce wojny Żydów z Persami

Antyirańska koalicja USA z Izraelem w natarciu. Problem programu atomowego posłużył za pretekst, by uderzyć w regionalne wpływy Teheranu - przede...

zobacz więcej

Obecnie Siły Powietrzne Izraela (Chel ha-Awir) posiadają 25 myśliwców wielozadaniowych F-15I Ra’am, wyprodukowanych od 18 do 20 lat temu. To samoloty o sporej ładowności (11 ton) i dość dalekim zasięgu (blisko 4,5 tys. km), uzbrojone w sześciolufowe działo kalibru 20 mm, pociski rakietowe powietrze-powietrze i powietrze-ziemia oraz bomby kierowane. Osiągają prędkość 2,5 Ma (ok. 3000 km/h).

O ile do niedawna na pierwszym miejscu listy zakupów Sił Powietrznych Izraela była kolejna transza myśliwców F-35, obecnie te nowoczesne maszyny mają ustąpić na rzecz właśnie F-15I.

Samoloty tego ostatniego typu były wykorzystywane między innymi w ostatnich operacjach na terenie Syrii, ale przede wszystkim stanowią kluczowe narzędzie w przypadku konieczności przeprowadzenia przez Chel ha-Awir uderzenia dalekiego zasięgu. Zaś wspomniana zmiana priorytetów następuje w chwili pogorszenia stosunków między Stanami Zjednoczonymi a Iranem.

Obok 25 maszyn typu F-15I Izrael dysponuje pięćdziesięcioma myśliwcami wcześniejszych modeli tego typu.

źródło:
Zobacz więcej